Alžir: Lekari kažu saudijskom prestolonasledniku da ne ide na samit

Alžir: Lekari kažu saudijskom prestolonasledniku da ne ide na samit

Moćni 37-godišnji prestolonaslednik Saudijske Arabije neće prisustvovati predstojećem samitu u Alžiru nakon što su mu lekari savetovali da ne putuje, saopštilo je alžirsko predsedništvo u nedelju rano ujutru.

Saudijska Arabija nije odmah prihvatila komentare Alžira o stanju prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, koji je brzo došao na vlast pod svojim 86-godišnjim ocem kraljem Salmanom. Veliki deo fokusa na kraljevsku porodicu Al Saud poslednjih godina bio je na zdravlju kralja Salmana, a analitičari sugerišu da bi princ Mohamed mogao godinama da vlada vodećom nacijom OPEK-a nakon što je stupio na tron.

Vlada kraljevstva nije odmah odgovorila na zahteve Asošiejted presa za komentar o princu, čije zdravlje ga ranije nije sprečavalo da putuje.

Izjave prenete na arapskom i francuskom u Alžirskoj pres službi odnose se na izjavu iz kancelarije predsednika Abdelmadžida Tebuna o telefonskom razgovoru između njega i princa Muhameda.

U pozivu se princ Mohamed „izvinio što nije mogao da učestvuje na arapskom samitu koji će se održati 1. novembra u Alžiru, u skladu sa preporukama lekara koji mu savetuju da ne putuje“, navodi se u saopštenju.

„Sa svoje strane, gospodin predsednik je rekao da razume situaciju i da žali zbog smetnji Prestolonaslednika, Njegovog Visočanstva emira Mohameda Bin Salmana, izražavajući svoje želje za njegovo zdravlje i dobro.“

U saopštenju za državnu Saudijsku novinsku agenciju priznaje se poziv između Tebunea i princa, ali nije rečeno o savetima lekara. Samo je rečeno da se poziv fokusirao na „aspekte bilateralnih odnosa između dve bratske zemlje“ i moguću zajedničku saradnju.

Princ Mohamed je došao na vlast 2015. kao zamenik prestolonaslednika, a zatim je ubrzo postao prestolonaslednik dve godine kasnije nakon što je kralj Salman smenio princa Mohameda bin Najefa, nekada moćnu ličnost na čelu saudijskih antiterorističkih napora i bliskog američkog saveznika.

Njegov uspon na vlast, međutim, doveo je do brzih promena u kraljevstvu, kao što je dozvoljavanje ženama da voze, dok je takođe učestvovao u suzbijanju korupcije koji je luksuzni hotel u Rijadu pretvorio u zatvor za moćne mešetare u kraljevstvu koji su mogli da ospore njegovu vladavinu.

Američke obaveštajne službe povezale su princa Muhameda sa ubistvom i rasparčavanjem kolumniste Vašington posta Džamala Kašogija, kritičara njegove vladavine, 2018. Kraljevstvo je negiralo da je princ bio umešan, iako je krivično gonjenje vladinog tima koji stoji iza Kašogijevog ubistva držano iza zatvorenih vrata.

Nedavno se princ našao pod intenzivnim američkim kritikama zbog toga što je Saudijska Arabija navela OPEK i savezničke nacije da pristanu na smanjenje proizvodnje nafte za 2 miliona barela dnevno.