Uganda naređuje delimično zaključavanje zbog ebole

Uganda naređuje delimično zaključavanje zbog ebole

Uganda je u subotu uvela blokade u dva okruga kako bi obuzdala izbijanje ebole, koja je već odnela 19 života. Vest je potvrdio predsednik Joveri Museveni.

Tokom televizijskog obraćanja, predsednik je upozorio da, sa 58 potvrđenih slučajeva, postoji rizik da se „ebola proširi izvan Ugande“.

„S obzirom na težinu problema i da bi sprečila dalje širenje i zaštitila živote i sredstva za život, Vlada preduzima dodatne mere koje zahtevaju akciju svih nas“, rekao je predsednik.

Mere uključuju policijski čas preko noći, zatvaranje pijaca, bogomolja i zabave, kao i ograničavanje kretanja u i iz okruga Mubende i Kasanda. Škole će ostati otvorene.

„Sve ove mere će početi sa trenutnim dejstvom i trajaće 21 dan jer je period inkubacije za ebolu do 21 dan“, rekao je Museveni.

On je naredio Ministarstvu zdravlja da intenzivira nadzor i praćenje kontakata i da mobiliše dodatne resurse u dva okruga, dodajući da bi grad Kampala trebalo da bude u „režimu reagovanja“ nakon otkrivanja dva slučaja koji potiču iz Mubendea.

Ministarstvo zdravlja potvrdilo je izbijanje 20. septembra, rekavši da ga je izazvao sudanski soj virusa ebole.

Soj, za koji ne postoje licencirane vakcine ili lekovi, ranije je izazvao epidemije u Ugandi, Južnom Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo.

Uprkos tome što ne deli granicu sa Ugandom, Nigerija je 4. oktobra najavila mere za sprečavanje širenja bolesti iz zemlje.

Ebola je virus koji obično počinje simptomima uključujući groznicu, bol u grlu, bol u mišićima i glavobolju, često praćeno povraćanjem, dijarejom, osipom, smanjenom funkcijom bubrega i jetre i krvarenjem. Prosečna stopa smrtnosti od ove bolesti je oko 50%, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.

Izbijanje ebole 2013-16 u zapadnoj Africi odnelo je više od 11.000 života.