Osam namirnica koje biste trebali jesti više

Osam namirnica koje biste trebali jesti više

Lisnato povrće je odličan način da poboljšate svoje zdravlje jer poseduje mnogo vitalnih hranljivih materija, vitamina, minerala i antioksidanata. Kao nutricionista, toplo bih preporučio da u svoju ishranu unesete više sledećih listova salate.

Spanać je lako nabaviti tokom cele godine, a pun je gvožđa, kalcijuma, kalijuma i vitamina B6, C i K. Takođe je dobar izvor antioksidanata, koji mogu smanjiti rizik od mnogih bolesti, uključujući bolesti srca i određene vrste raka.

Najbolje je jesti nekuvanu, kao deo salate, jer kuvanje ima tendenciju da uništi polifenole i flavanole koji se prirodno pojavljuju u listovima. Određeni polifenoli i flavonoidi mogu smanjiti šansu za razvoj određenih karcinoma, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i neurodegenerativnih bolesti, kao što je Alchajmerova bolest.

Kelj ima jedinstven ukus koji može donekle da varira u zavisnosti od sorte i načina na koji se priprema. Ako možete da se nosite sa gorkim ukusom, kelj je prepun važnih mikronutrijenata kao što su kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalijum, cink, bakar, mangan i selen. Takođe je dobar izvor vitamina, uključujući vitamine A, B, E, C i K.

Izbegavajte blanširanje i kuvanje kelja jer može smanjiti količinu minerala rastvorljivih u vodi, vitamina i fitokemikalija u listovima. Kelj se može jesti sirov u salatama.

Šolja nekuvanog kelja (21 g) ima samo devet kalorija.

Moj treći izbor je blitva, koja je blago slatkastog ukusa i ima dobre količine vitamina A i C. Čak i mala količina blitve (oko 175 grama) može zadovoljiti vaše dnevne potrebe za vitaminom K – koji je važan za zgrušavanje krvi i zdrave kosti.

Blitva, koja dolazi u raznim bojama, takođe ima esencijalne minerale kao što su gvožđe, bakar, kalijum i kalcijum.

Ogrlica je dobar izvor luteina, koji je važan za zdravlje očiju. Pune su vitamina A i C i minerala kao što su kalcijum, gvožđe, cink, bakar i selen, i dobar su izvor vlakana. Kao i kod spanaća, ovo možete dobiti tokom cele godine.

Ako ste raspoloženi za lisnato zeleno sa svežim, oštrim, blago gorkim i bibernim ukusom, razmislite o dodavanju rukole u ​​tanjir. Ljudi su ga konzumirali barem od rimskih vremena i popularan je preliv pica.

Raketa, poznata i kao rukola i eruka, prepuna je nitrata – za koje su studije pokazale da mogu poboljšati performanse u sportu. Rukola je takođe bogata vitaminima K i C, kao i kalcijumom i polifenolima.

Hrskava i blagog ukusa rimska salata puna je dobrota bogatih hranljivim materijama. Dobar je izvor vitamina i minerala, uključujući vitamine A, K, C i folat (vitamin B koji je posebno važan tokom trudnoće). Ovi hranljivi sastojci su neophodni za održavanje opšteg zdravlja i podršku zdravom imunološkom sistemu.

Romaine, takođe poznata kao zelena salata, takođe je izvor vlakana, za koja je poznato da smanjuju rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka creva.

Ako uživate u malo začina i želite da u svoje obroke uključite lisnato zelenilo sa izrazitim ukusom, potočarka je odličan izbor. Ne samo da daje nalet ukusa već takođe obezbeđuje bogat izvor vitamina A i C i antioksidanata. Istraživanja sugerišu da bi potočarka mogla biti terapeutsko sredstvo za oralni rak.

Ako tražite lisnato zeleno sa nežnim ukusom i zadovoljavajućom teksturom, bok čoj je odličan izbor. Ova sorta kineskog belog kupusa može se koristiti u pomfritu, supama, salatama ili jednostavno pržiti kao prilog.

Bogat je vlaknima, kao i raznim vitaminima, mineralima i antioksidansima. Ova zelena lisnata može pomoći u održavanju zdravlja kostiju, imuniteta, vida, zdravlja srca, krvnog pritiska i možda sprečiti određene vrste raka.

Više volim da imam uravnoteženu ishranu i dodavanje ovog lisnatog povrća može mi pomoći da ostanem zdrav, poboljšam imunitet i smanjim rizik od raznih hroničnih bolesti. Takođe imaju malo kalorija, što ih čini dobrim izborom za one koji žele da kontrolišu svoju težinu. Zato uživajte u njima u salatama, smutijima, supama ili kao prilog uz omiljena jela.