4 sveštenika osuđena na 10 godina zbog zavere u Nikaragvi

4 sveštenika osuđena na 10 godina zbog zavere u Nikaragvi

Sud u Nikaragvi osudio je četvoricu rimokatoličkih sveštenika na 10 godina zatvora zbog optužbi za zaveru koje proizilaze iz dugogodišnjih navoda vlade da crkva podržava nelegalne prodemokratske proteste, preneo je AP.

Grupa za ljudska prava u toj centralnoameričkoj zemlji brzo je osudila kazne izrečene u ponedeljak i saopštili advokati Jedinice za pravnu odbranu.

To je bilo poslednje poglavlje u gušenju crkve od strane predsednika Danijela Ortege.

Sveštenici su osuđeni na suđenjima iza zatvorenih vrata u kojima su branioci koje je postavila vlada delovali kao advokati sveštenika.

Sveštenici su sarađivali sa biskupom Matagalpe Rolandom Alvarezom, a jedan je bio rektor privatnog univerziteta Huan Pablo II u glavnom gradu Managve.

Alvarez je u kućnom pritvoru pod optužbom za zaveru i „oštećenje nikaragvanske vlade i društva“ i uskoro bi trebalo da bude osuđen.

U ponedeljak su osuđena i dvojica bogoslovaca i snimatelj koji je radio za eparhiju. Sva šestorica optuženih uhapšena su prošle godine i svima je oduzeto pravo da ikada budu na političkim funkcijama.

Nikaragvanski centar za ljudska prava opisao je kazne kao „pravnu aberaciju“.

„Ovo je uvreda za zakon, uvreda za inteligenciju ljudi, uvreda za međunarodnu zajednicu i međunarodne agencije za zaštitu ljudskih prava“, navodi se u saopštenju centra u utorak.

Alvarez, biskup, bio je ključni religiozni glas u raspravama o budućnosti Nikaragve od 2018. godine, kada je talas protesta protiv Ortegine vlade doveo do oštrog obračuna sa protivnicima.

Vlada je 2021. uhapsila desetine opozicionih lidera, uključujući sedam potencijalnih predsedničkih kandidata. Oni su prošle godine osuđeni na zatvorske kazne na brzim suđenjima koja su takođe bila zatvorena za javnost.

Ortega je tvrdio da su prodemokratski protesti izvedeni uz stranu podršku i podršku Katoličke crkve. Prošle godine je izbacio časne sestre iz verskog reda sestara milosrđa Majke Tereze i papskog nuncija, najvišeg diplomatu Vatikana u Nikaragvi.

Papa Franja je prošlog avgusta rekao hiljadama ljudi okupljenih na Trgu Svetog Petra da pomno prati događaje „brige i tuge“ u Nikaragvi koji uključuju „osobe i institucije“. Nije spomenuo zube sveštenika ili Alvareza.

„Želeo bih da izrazim svoje uverenje i nadu da se putem otvorenog i iskrenog dijaloga i dalje mogu pronaći osnove za poštovan i miran suživot“, rekao je papa.

Ortega, bivši marksistički gerilac koji je prvi došao na vlast 1979. godine nakon što je sandinistička revolucionarna grupa kojoj je pomogao da zbaci diktaturu predsednika Anastasija Somoze, razbesneo je Vatikan 1980-ih. Ali postepeno je sklopio savez sa crkvom dok je 2007. godine, nakon dugog perioda van vlasti, ponovo preuzeo mesto predsednika.

Zatim je samo nekoliko dana pre nego što je prošle godine izabran za četvrti uzastopni mandat, optužio katoličke biskupe nacije da su 2018. sačinili politički predlog u ime „terorista, u službi Jenkija“. Takođe je i same biskupe označio kao teroriste.