SAD se lako plasirale u četvrtfinale pobedivši Južni Sudan

Sjedinjene Američke Države su u sredu uveče u Parizu osigurale svoje mesto u četvrtfinalu Olimpijskih igara pobedivši Južni Sudan rezultatom 103-86. Ova utakmica, iako nikada nije bila pod sumnjom, bila je u velikoj meri kontrolisana od strane Amerikanaca koji su preuzeli inicijativu serijom od 25-4 u prvom poluvremenu.

Bam Adebajo je predvodio američki tim sa 18 poena, dok je Kevin Durant dodao 14. Entoni Edvards je postigao 13, a LeBron James 12 poena. Sa druge strane, Nuni Omot predvodio je Južni Sudan sa 21 poenom, uz dodatnih 18 poena Karlika Džonsa i 16 poena Bul Kuola.

Pobeda je omogućila SAD da završi kao 1. nosilac iz Grupe C, pridruživši se Kanadi, Francuskoj i Nemačkoj u četvrtfinalu. Preostalo je još sedam timova koji se bore za preostala četiri mesta u nokaut fazi, dok je jedino Portoriko eliminisan iz daljeg takmičenja.

Subotnja utakmica između SAD i Portorika, koja se prvi put odvija na Olimpijadi od poraza SAD od 92-73 u Atini pre 20 godina, ima značaj za Amerikance. Pobeda u toj utakmici omogućila bi im najbolju priliku za postizanje dva prva nosioca u nokaut rundama, što bi teoretski moglo rezultirati lakšim mečom u četvrtfinalu.

Južni Sudan će u subotu odigrati poslednju grupnu utakmicu protiv Srbije, što će imati značajne posledice za oba tima u nokaut fazi. Žreb za četvrtfinale biće održan u subotu uveče, a sve četiri četvrtfinalne utakmice igraće se u utorak u Parizu.

Trener Južnog Sudana, Rojal Ajvi, uporedio je putanje svog tima sa filmskom pričom nakon pobede nad Portorikom na otvaranju Olimpijskih igara. Njihova priča je impresivna, s obzirom na to da su iz najmlađe zemlje na svetu stigli do Olimpijade u Parizu, ali je njihov put ka uspehu u utakmici protiv SAD bio težak.

Iako je utakmica protiv SAD bila uzbudljiva u početku, prednost američkog tima brzo je postala prevelika za Južni Sudan da bi mogao da je nadoknadi. Durant je postigao trojku na kraju prve četvrtine za prvo dvocifreno vođstvo, dok je Adebajo sa svojim poenom zaokružio seriju koja je postavila ton za ostatak utakmice.

Američki selektor Stiv Ker napravio je promene u startnoj postavi, uvođenjem Entonija Dejvisa i Džejsona Tejtuma, dok je Jru Holidej i Džoel Embiid ostao van igre. Tajriz Haliburton je takođe dobio svoje prvo vreme na Olimpijadi, dok su SAD nastavile sa rotacijom od 11 igrača i vodile sa 55-36 na poluvremenu.