Juri Leitao i Rui Oliveira osvajaju zlatnu medalju u biciklizmu na stazi

Portugalski biciklisti Juri Leitao i Rui Oliveira osvojili su zlatnu medalju u trci Madison tokom Olimpijskih igara u Parizu, što je prva olimpijska zlatna medalja za Portugal u biciklizmu na stazi. Trka se održala u subotu uveče na Velodromu Nacional de Saint-Quentin-en-Yvelines.

Leitao se osećao umorno nakon četiri trke u jednom danu na putu do srebrne medalje u Olimpijskom omnijumu. Tokom trke u Madisonu, obratio se svom timskom kolegi Oliveri, preporučivši mu da sačeka pravi trenutak i pusti druge timove da se iscrpe. Njihov plan se pokazao uspešnim kada su u poslednjih 40 krugova napravili ključan krug na terenu, osvojivši 20 poena i posljednja četiri sprinta koja su donela dupla boda.

Leitao i Oliveira su završili sa ukupno 55 poena, što je bilo dovoljno da preskoče Italiju i Dansku, koji su se morali zadovoljiti sa srebrnom i bronzanom medaljom. Italijanski tim Simone Konsoni i Elija Vivijani osvojio je srebro sa 47 poena, dok je danski duo Mihael Morkov i Niklas Larsen završio sa 41 poenom.

Ovo je bila prva zlatna medalja Portugala u biciklizmu na stazi i tek peta zlatna medalja u ukupnom poretku od početka njihovog učešća na Igrama u Stokholmu 1912. godine. Leitao je izjavio: „Bio sam zaista umoran nakon omniuma. Ali znao sam da ako mogu da dišem u poslednjih 10 krugova, mogu da idem u sprint protiv bilo koga.“

U međuvremenu, Konsoni je osvojio svoju drugu medalju na Igrama u Parizu, dok je Mørkøvu dodao bronzu uz zlato osvojeno na Igrama u Tokiju. Program biciklizma na stazi nastaviće se u nedelju sa finalom ženske olimpijske omnium trke, kao i finalima u ženskom sprintu i muškom keirinu.

U ženskom sprintu, Eles Endruz iz Novog Zelanda je prošla kroz nemačku takmičarku Emu Hince i ušla u polufinale, gde će se suočiti sa Britankom Emom Finukane. U drugom polufinalu, Lea Fridrih iz Nemačke će se boriti protiv holandske biciklistkinje Heti van de Vu.

U muškom keirinu, Azizulhasni Avang iz Malezije je diskvalifikovan zbog prestizanja motorizovanog pejs-bicikla, dok su favoriti kao što su dvostruki olimpijski šampion Harijs Lavrejsen i njegov saigrač Džefrij Hugland bez problema prošli u četvrtfinale.