Paraolimpijske igre završavaju se pariskom elektro-plesnom žurkom posle 2 svetska rekorda poslednjeg dana

Paraolimpijske igre završene su u nedelju sa dva svetska rekorda i spektakularnom svetlosnom predstavom tokom ceremonije zatvaranja kojom je dominirala francuska elektronska muzika

Žan-Mišel Žar je započeo zabavu na Stad de Fransu, nagovarajući plesne pokrete od sportista, volontera i gledalaca na dan kada je Maročanka Fatima Ezahra El Idrisi oborila svetski rekord u ženskom maratonu za trkačice sa oštećenjem vida i Nigerijanka Oluva Folamiaša iz Nigerije Nigerija je oborila sopstveni svetski rekord u para poverliftingu za žene.

El Idrisi je pretrčao stazu od 42 kilometra za 2 sata, 48 minuta i 36 sekundi, potušivši prethodni rekord Japanca Misato Michishita u Hofu Sitiju u decembru 2020. za skoro šest minuta.

„Nisam trčao jedno vreme, samo za medalju“, rekao je 29-godišnji Marokanac.

Zemljakinja Merjem En-Nurhi zaostala je nešto više od devet minuta, a pratila je Mičišita, skoro 15 minuta iza pobednice.

Elena Congost je mislila da je osvojila bronzu, ali je španska trkačica kasnije diskvalifikovana jer je pustila privez svom vodiču, Miji Kerol Brugera, pre cilja.

Mičišita je saznala da je nadograđena u bronzu tek dok je bila na putu do doping kontrole.

Tunižanin Vajdi Boukhili pobedio je u muškom maratonu T12 za 2 sata, 22 minuta i 5 sekundi.

Švajcarski trkači u invalidskim kolicima Ketrin Debruner i Marsel Hug pobedili su u ženskim i muškim maratonima za kategorije T53/54.

Tatjana Mekfaden, najodlikovanija američka trkačica u invalidskim kolicima, bila je sedma u ženskoj trci, nešto više od 12 minuta iza Debrunera. Ovaj 35-godišnjak napušta Pariz sa srebrnom medaljom sa 100 i bronzanom iz univerzalne štafete 4k100.

Britanski trkač u invalidskim kolicima Dejvid Vir najavio je paraolimpijsku penziju sa 45 godina nakon što je završio peti u muškoj trci.

Vir je osvojio šest paraolimpijskih zlata, uključujući četiri na Igrama u Londonu 2012. godine, kada je osvojio maraton, ali od tada nije uspeo da osvoji medalju na tri igre.

Veir je rekao da će se i dalje takmičiti u pojedinačnim trkama, uključujući Berlinski maraton 29. septembra.

Nakon maratona, gledaoci su odali počast ugandskoj olimpijskoj trkačici Rebeki Čeptegei, koja je umrla u četvrtak nakon što je zapaljena u, kako je policija rekla, napadu njenog partnera.

Cheptegei je trčala maraton na Olimpijskim igrama u Parizu prošlog meseca, a slika njenog slavlja prikazana je na velikom ekranu blizu cilja u nedelju dok je publika zamoljena da posmatra minutni aplauz u njeno sećanje. Najavljivač je Čeptegeja nazvao „žrtvom femicida“.

Gradonačelnica Pariza An Idalgo rekla je u petak da grad želi da oda počast Čeptegei tako što će jednom sportskom objektu dati ime po njoj.

Ženska reprezentacija Holandije odbranila je zlatnu medalju u košarci u invalidskim kolicima pobedom od 63-49 nad Sjedinjenim Državama u finalu.

Bo Kramer je dao 23 poena, a Mariska Beijer 22 dok su Holanđanke računale svoje iskustvo pred zahvalnom publikom u prepunoj Bersi areni.

Zaostajavši sa 48-37 u četvrtoj četvrtini, američki igrači su se sklopili za ruke dok su slušali timski razgovor trenerke Kristine Švab. Idželt Gonzales je povisio njihove nade sa 2 poena na brejku, ali je Kramer uzvratio sa dva slobodnjaka, a zatim i šutem za 3 poena da bi podvukao kontrolu Holandije.

„Za nas kao tim, ne osećam se baš kao da smo dostigli vrhunac“, rekla je Rouz Holerman, koja je postigla 17 za SAD. „Mislim da nam je ostalo još mnogo u našem rezervoaru. Nikada se nisam osećao kao da smo ušli u to stanje kao tim, tako da sam zaista ponosan što je završio sa srebrnom medaljom.

28-godišnji Holerman se već radovao.

„Ostalo nam je još mnogo toga i mislim da je to sjajan osećaj za nas kao tim, da to možemo da uzmemo i da se vratimo na posao“, rekla je ona.

Kanada je ranije u meču za bronzanu medalju izgubila od Kine sa 65-43.

„Voleo bih da se vratim dva sata unazad. Voleo bih da ponovo pokrenem tu utakmicu“, rekao je selektor Kanade Mišel Sung.

Branilac titule Oluvafemijajo je dva puta popravio sopstveni svetski rekord u para poverliftingu za žene tako što je pritisnuo 167 kilograma iznad grudi za još jedno zlato u finalu za žene preko 86 kg.

39-godišnja Oluvafemijajo je u junu pobedila svoj prethodni najbolji rezultat iz Tbilisija u Gruziji za jedan kilogram podigavši 166 u trećem kolu. Oluvafemijajo je potom oduševio gledaoce u La Šapel areni dodajući još jedan kilogram rekordu u pauerliftu.

Iranac Ahmad Aminzadeh pobedio je u muškom finalu za sportiste preko 107 kg sa dizanjem od 263. Bila je to poslednja zlatna medalja od 549 dodeljenih na Igrama.

Kina je osvojila skoro duplo više zlatnih medalja – 94 prema 49 Britanaca – nego bilo koja druga zemlja tokom Paraolimpijskih igara u Parizu.

Sve u svemu, Kina je završila sa 220 medalja (94 zlatne, 76 srebrne, 50 bronzanih), u poređenju sa 124 za sledeću Britaniju, praćenu sa 105 za Britaniju sa 44 srebra i 31 bronzanom, dok su SAD završile sa 36 zlatnih, 42 srebrne i 27 bronzanih medalja.

Brazilski sportisti osvojili su 89 medalja, ali holandski sportisti osvojili su više zlata – 27 u poređenju sa brazilskim 25.

Domaćin Francuska je završila na osmom mestu na tabeli sa 19 zlatnih medalja od ukupno 75.

Ova priča je ispravljena da pokaže da je Kina osvojila meč za bronzanu medalju u ženskoj košarci u invalidskim kolicima, a ne Kanada.