Pakistan nagrađuje šampiona u bacanju koplja sa 815 660 evra za rekordno bacanje na Olimpijskim igrama u Parizu

Pakistan nagrađuje šampiona u bacanju koplja sa 815 660 evra za rekordno bacanje na Olimpijskim igrama u Parizu

Osvajač zlatne olimpijske medalje u bacanju koplja Arshad Nadeem dobio je u utorak ukupno 250 miliona rupija (815 066 evra) dok je Pakistan nastavio da slavi njegovo rekordno bacanje na Igrama u Parizu.

Pakistanski premijer Šehbaz Šarif najavio je 150 miliona rupija (489 211 evra) za Nadima na specijalnoj ceremoniji u čast zvezde sportiste u Islamabadu. Šarifova najava usledila je nekoliko sati nakon što je glavna ministarka Pendžaba Marijam Navaz posetila Nadimovu kuću u selu u okrugu Mian Čanu i predala mu ček na 100 miliona rupija (326 444 evra).

Navaz mu je takođe predao ključeve novog automobila koji ima poseban registarski broj „PAK 92.97“ u znak sećanja na Nadimovo bacanje od 92.97 metara u Parizu, što je bio olimpijski rekord. Nadimov trener Salman Ikbal But je takođe dobio 5 miliona rupija (16 367 evra).

„Udvostručili ste oduševljenje 250 miliona Pakistanaca jer ćemo sutra proslaviti i naš Dan nezavisnosti“, rekao je Šarif dok je najavljivao novac za Nadima, čiji je otac nadničar. „Danas je svaki Pakistanac srećan i moral cele zemlje je do neba.

„Osećaj je veoma dobar“, rekao je Nadim u utorak. „Nadam se da ću jednog dana ostati u formi i oboriti svetski rekord.

Prošlog četvrtka, Nadeem je započeo proslavu širom Pakistana kada je njegovo bacanje lako premašilo prethodnu olimpijsku ocenu od 90,57 koju je postavio Andreas Thorkildsen iz Norveške 2008. Takođe je bilo sasvim jasno od Indijke Neeraj Chopra, šampiona Tokija, koji je dostigao 89,45 najboljih u sezoni za srebro.

„Aršad Nadim je doneo neviđenu sreću naciji“, rekao je Navaz u saopštenju.

Nadim je osvojio prvo pakistansko olimpijsko zlato u 40 godina, kada je muška reprezentacija u hokeju na travi pobedila na Igrama u Los Anđelesu 1984. Poslednja pakistanska medalja bilo koje boje bila je bronza u hokeju na travi na Igrama u Barseloni 1992.

„Visine do kojih molitve roditelja vode osobu“, rekla je Navaz u svom postu na Ks, ranije poznatom kao Tviter, dok je delila sliku sa Nadimom i njegovom majkom Razijom Parvin.

Kasnije u utorak, Nadeem i njegova porodica prebačeni su u Islamabad specijalnim letom iz Multana da prisustvuju prijemu koji je priredio Šarif, koji je odao počast sportisti tokom sastanka vlade.

„Nadim je uzdigao ime Pakistana širom sveta zbog svog danonoćnog napornog rada, molitvi roditelja i treninga trenera“, rekao je Šarif.

Pakistan je pretežno poznat po kriketu u svetu sporta, a zemlja je pobedila na Svetskom prvenstvu 1992.

„Videti ga na podijumu kako maše zastavom i zvoni olimpijskim zvonom bilo je neverovatno“, rekao je pakistanski test kapiten Šan Masud u podkastu Pakistanskog odbora za kriket u utorak dok se priprema za seriju testova protiv Bangladeša, koja počinje 21. avgusta u Ravalpindiju.

Trener pakistanskog tima za crvenu loptu Džejson Gilespi rekao je da će Nadim biti pozvan u svlačionicu pakistanskog kriket tima tokom prve probne utakmice.

„To što bi ga posetio i podelio svoju zlatnu medalju sa timom bio bi fantastičan podsticaj, posebno sa olimpijskim duhom koji je još uvek u vazduhu“, rekao je Gilespi. „Bio je to divan trenutak i mi upućujemo otvoreni poziv za njega.

Nadeem takođe ima posebnu poštansku marku u njegovu čast koja prikazuje njegovo bacanje rekorda.