Planovi da sportisti preplivaju reku Senu kroz srce Pariza tokom Olimpijskih igara 2024. godine sada su ugroženi zbog klimatskih promena i nepredviđenih vremenskih uslova. Organizatori su se suočili s problemima kada je obilne kiše, povećane klimatskim promenama, dovelo do preplavljivanja reke otpadom, uključujući fekalne materije, što je učinilo da je plivački deo triatlona postao neizvodljiv.
Kiše su izazvale da se nivo zagađenja u Seni poveća do tačke gde su nivoi E. coli prešli bezbedne granice. Ako se situacija ne popravi u narednim danima, ključni deo Olimpijade će morati biti izbačen iz programa. Ova situacija dodatno komplikuje skupo preuređenje pariske infrastrukture koje je sprovedeno s ciljem sprečavanja ovakvih problema.
„Organizatori su se kockali s nadom da će imati suvu sezonu, a sada se suočavaju s najkišovitijom sezonom u poslednjih 30 godina“, rekao je Metin Duran, profesor građevinarstva i ekološkog inženjerstva na Univerzitetu Villanova. On je naglasio da su organizatori zanemarili uticaj klimatskih promena, što je dovelo do trenutnih problema.
Klimatska naučnica Keti Džejkobs sa Univerziteta Arizona upozorava da organizatori nisu adekvatno procenili ekstremne klimatske događaje, što se pokazalo kao ozbiljan propust u planiranju. Pariz, koji teži da smanji svoj ugljenični otisak u odnosu na prethodne olimpijade, sada se suočava s problemima zbog svog kombinovanog kanalizacionog sistema, koji nije mogao da izdrži količinu padavina.
Grad je investirano 1,4 milijarde evra u poboljšanje kvaliteta vode u Seni, uključujući izgradnju bazena za prikupljanje viška kišnice i unapređenje infrastrukture za prečišćavanje otpadnih voda. Ipak, uporne kiše i povećana frekvencija kišnih dana doveli su do situacije u kojoj su plivačke trke u opasnosti.
Studije pokazuju da su ekstremne padavine postale učestalije i intenzivnije zbog klimatskih promena, a gradovi poput Pariza moraju uzeti u obzir ove promene u svom planiranju. Ovaj slučaj ističe potrebu za prilagođavanjem infrastrukture na sve češće ekstremne vremenske uslove.
Organizatori Olimpijade u Parizu izjavili su da su se pripremali za različite scenarije, ali su iznenađeni intenzitetom i učestalošću vremenskih neprilika. Friderike Oto, klimatski naučnik, ističe da bi buduća olimpijska mesta trebala bolje planirati s obzirom na sve ekstremnije klimatske uslove, kako bi se izbegle slične situacije.
Naučnici i stručnjaci upozoravaju da bi Los Anđeles, domaćin Olimpijade 2028. godine, trebao da uči iz ovog iskustva i radi na održivijim rešenjima, kao što su veće zelene površine i smanjenje privatnih vozila, kako bi se pripremio za izazove klimatskih promena.