Kubanac Mihain Lopez osvaja petu uzastopnu zlatnu medalju i povlači se iz rvanja

Mihain Lopez, 41-godišnji kubanski rvač, ostvario je istorijski uspeh na Olimpijadi u Parizu pobedivši Jasmanija Akostu Fernandesa iz Čilea sa 6-0 u finalu u kategoriji do 130 kilograma. Ovim trijumfom, Lopez je osvojio svoju petu uzastopnu zlatnu medalju u rvanju grčko-rimskim stilom, postavivši rekord kao prvi olimpijski sportista koji je osvojio zlato na pet uzastopnih igrama i prvi rvač koji je osvojio pet zlatnih medalja.

Nakon finala, Lopez je simbolično stavio cipele u centar strunjače, čime je najavio svoje povlačenje iz aktivnog takmičenja. On je prvi put nastupio na Olimpijadi 2004. godine, kada je završio na petom mestu.

Nakon što je osvojio medalju, Lopez je srdačno čestitao Akosti Fernandez, koji je prvi Čileanac koji je osvojio medalju u rvanju. Dok je pesma „Sweet Dreams (Are Made of This)“ grupe Eurithmics svirala u pozadini, Lopez je oduševljeno slavio uz aplauz publike, skinuo cipele i podigao ruke u znak zahvalnosti navijačima.

Na prethodnim Olimpijadama, Lopez je bio dominantan, osvojivši četiri zlatne medalje u Tokiju 2021. godine bez primanja bodova u četiri meča. Ovaj put je dao dva boda u četiri meča, potvrđujući svoju izuzetnu karijeru pre nego što se povuče iz sporta.