Kubanski rvač Mihain Lopez osvaja rekordnu petu zlatnu medalju na Olimpijadi

Kubanski rvač Mihain Lopez osvojio je rekordnu petu zlatnu olimpijsku medalju u rvanju grčko-rimskim stilom, čime je izjednačio rekord za najviše olimpijskih medalja u ovom sportu.

Na dan kada je bio samo dve nedelje udaljen od svog 42. rođendana, Lopez je u ponedeljak pobedio Azerbejdžanca Sabaha Saleha Šarijatija rezultatom 4-1 i osigurao sebi mesto u finalu u kategoriji do 130 kilograma.

Lopez je izrazio zadovoljstvo i ponos zbog svog postignuća, uprkos skepticizmu nekih komentatora. „Znao sam da sam spreman za ovo“, rekao je Lopez. „Kad god se takmičim na Olimpijadi i svetskim prvenstvima, radim to pokušavajući da donesem radost svojoj zemlji. Želimo da slušamo našu himnu sutra.”

U utorak će se Lopez suočiti sa Čileankom Jasmani Akosta Fernandez u finalu. Akosta Fernandez je u polufinalu pobedila Kineskinju Meng Lingže rezultatom 1-1, pobedivši po kriterijumu zbog postizanja poslednjeg poena.

Lopez je najavio povlačenje iz sporta nakon finala. „Idem u penziju, gotovo je“, rekao je. „Rvanje je za mene bila ljubav mog života, celog života.”

Na prethodnim Olimpijadama, Lopez je postao prvi rvač koji je osvojio četiri zlatne medalje, dominirajući u Tokiju. Na ovogodišnjim Igrama, Lopez je nastavio svoju dominaciju, pobedivši Južnokorejca Li Seung Čana sa 7-0 u prvom meču i Iranca Amina Mirzazadeha, prvog nosioca i svetskog šampiona 2023, sa 3-1 u drugom kolu.

U polufinalu, Lopez je poveo sa 3:0 i uspeo da održi prednost, završivši meč rezultatom 4-1. Nakon pobede, Lopez je ponosno podigao ruku sa svih pet ispruženih prstiju, simbolizujući svoje izvanredno postignuće.

„Tako sam srećan“, rekao je Lopez. „Bio je to veoma poseban dan, ne samo za Latinsku Ameriku, već i za ceo svet. Znam da je ovo rezultat u kojem Kubanci kod kuće zaista uživaju.”