Kina je napravila istorijski korak u skokovima u vodu, osvojivši više zlatnih medalja u ovom sportu nego bilo koja druga zemlja. Ovaj uspeh postignut je u ponedeljak, kada su Lian Đunjie i Jang Hao pobedili u sinhronizovanoj platformi od 10 metara, čime su doneli 49. zlatnu medalju u istoriji Kine u ovom sportu.
Ova brojka omogućila je Kini da pretekne Sjedinjene Američke Države i zauzme prvo mesto na tabeli medalja. Međunarodni olimpijski komitet (MOK) ažurirao je svoje rekorde kako bi priznao ovu medalju kao deo kineskog uspeha, iako neka prethodna dokumentacija možda uključuje SAD sa istim brojem zlata.
Zanimljivo je da su neki izvori ranije navodili da SAD takođe imaju 49 zlatnih medalja, uključujući pobedu iz 1904. u takmičenju poznatom kao „poniranje na daljinu“. Ovo takmičenje, koje je uključivalo uranjanje u vodu licem nadole i plutanje što je dalje moguće bez upotrebe ruku ili nogu, danas se smatra više ekscentričnim nego ozbiljnim sportom, a nikada se nije vratilo na Olimpijske igre.
Kina je na Igrama u Parizu favorit u svim osam skakačkih takmičenja i gotovo je izvesno da će oboriti američki rekord za najveći broj zlatnih medalja u ovom sportu. Kineski tim je trenutno 2-za-2 u ovim Olimpijskim igrama i čini se da će biti prva zemlja koja će osvojiti svih osam događaja otkako je program udvostručen na Igrama u Sidneju 2000. godine. Od tada, Kina je osvojila 40 od 50 zlata u skokovima u vodu, uključujući sedam od osam na poslednje dve Letnje igre.
SAD je poslednji put osvojila zlato u svim četiri skakačke discipline na Igramima u Helsinkiju 1952. godine.
Jang Hao je rekao preko prevodioca: „Mislim da niko nije nepobediv. Moramo da iskoristimo trenutak.“