Jakob Ingebrigtsen osvoji zlato na 5.000 metara u Parizu

Norveški atletičar Jakob Ingebrigtsen osvojio je zlatnu medalju na trci od 5.000 metara na Olimpijadi u Parizu u subotu, vraćajući se snažno nakon iznenađujuće četvrte pozicije na 1.500 metara.

Ingebrigtsen, koji ima 23 godine, prešao je 12 1/2 krugova oko ljubičaste staze Stade de France za 13 minuta, 13,66 sekundi. Ovim rezultatom je za 1,38 sekundi nadmašio Ronalda Kvemoija iz Kenije, koji je osvojio srebro. Grant Fišer iz SAD-a zauzeo je treće mesto sa vremenom 13:15,13, čime je dodao drugu bronzu na Olimpijadi 2024., pored one koju je osvojio na 10.000 metara 2. avgusta.

Ingebrigtsen je, dok je proslavljao pobedu, podigao kažiprst na desnoj ruci u gestu „broj 1“, simbolizujući svoju vrhunsku formu i novu zlato na 5.000 metara. Ova pobeda je dodatak njegovom prethodnom zlatnom odličju u trci na 1.500 metara na Olimpijadi u Tokiju pre tri godine.

Njegov nastup na 1.500 metara ove godine, međutim, nije prošao prema očekivanjima. Iako je brzo postavio rani tempo, nije uspeo da osvoji medalju, dok je iznenađujuće zlato otišlo Kolu Hokeru iz SAD-a, dok su Josh Kerr iz Britanije i Ingebrigtsen ostali bez medalje.

Ovaj put, tempo trke bio je u Ingebrigtsenovu korist, što je omogućilo norveškom atletičaru da se vrati u formu i osvoji zlato na 5.000 metara.