Francuski biskupi osudili olimpijsko „ruganje hrišćanstvu“

Francuski biskupi osudili olimpijsko „ruganje hrišćanstvu“

Biskupska konferencija Francuske osudila je organizatore Olimpijskih igara zbog LGBTK parodije na Tajnu večeru tokom ceremonije otvaranja događaja. Organizatori su tvrdili da je nastup odražavao njihove „vrednosti i principe“.

Ceremonija, koja je održana u centru Pariza u petak uveče, završena je trupom drag kvinova, homoseksualaca i transseksualaca koji su pozirali za stolom, dok su se Isus Hrist i njegovi apostoli pojavili u „Poslednjoj večeri“ Leonarda Da Vinčija.

Ogromno jelo za serviranje je potom izneto ispred stola, iz kojeg je izašao uglavnom nag čovek našminkan da liči na Dionisa, grčkog boga vina i veselja.

Tokom predstave, iza stola su se mogli videti otkriveni testisi muškog plesača.

„Ova ceremonija je, nažalost, uključivala scene u kojima je hrišćanstvo ismejano i ismejano, zbog čega duboko žalimo“, navodi se u saopštenju Biskupske konferencije u subotu.

„Zahvaljujemo se pripadnicima drugih verskih zajednica koji su izrazili solidarnost sa nama“, navodi se u saopštenju. „Jutros mislimo na sve hrišćane na svim kontinentima koji su povređeni preuveličavanjem i provokacijom nekih scena.

Ceremoniju su osudili hrišćani i konzervativci širom sveta. Biskup iz Minesote Robert Baron nazvao je nastup „grubo ismevanje Tajne večere“, dok je zamenik premijera Italije Mateo Salvini izjavio da je „otvaranje Olimpijskih igara vređanjem milijardi hrišćana širom sveta zaista loš početak“ za Francusku.
Izvršni direktor kompanije SpaceKs i Tesla Elon Musk opisao je spektakl kao „izuzetno nepoštovanje prema hrišćanima“, dok je tehnološki preduzetnik dr Eli Dejvid napisao da je „čak i kao Jevrejin“ bio „razljućen ovom nečuvenom uvredom Isusa i hrišćanstva“.

Organizatori Olimpijade su branili uvodnu emisiju. „Zamislili smo ceremoniju da pokažemo naše vrednosti i naše principe, tako da smo dali veoma posvećenu poruku“, rekao je novinarima u subotu predsednik Paris 2024 Toni Estanguet. „Ideja je bila da se zaista pokrene refleksija. Želeli smo da imamo što snažniju poruku.“

„Naša ideja je bila inkluzija“, dodao je Tomas Džoli, umetnički direktor ceremonije. „Želeli smo da razgovaramo o raznolikosti. Različitost znači biti zajedno. Želeli smo da uključimo sve.”