Francuska osvojila zlato u fudbalu na slepo na Paraolimpijskim igrama pod svetlima Ajfelove kule

Francuska je trijumfovala nad Argentinom sa 3:2 u penalima ispod svetlosti Ajfelove kule, osvojivši zlatnu medalju u fudbalu za slepe na Paraolimpijskim igrama. Frederic Villerouk je postigao ključni gol sa bele tačke, donoseći radost domaćim navijačima nakon što su ekipe igrale 1-1 u regularnom vremenu. Viljeru je otvorio rezultat u 12. minutu, ali je argentinski napadač Maksimilijano Espinjo vratio udarac iz blizine nakon što su francuski defanzivci bili nespretni. Ovo je prvi put da je Francuska osvojila zlatnu medalju u slepom fudbalu na Paraolimpijskim igrama, osim Brazila koji je dominirao ovom disciplinom od Atine 2004. godine.

Brazil, petostruki branilac titule, je završio takmičenje osvajanjem bronzane medalje nakon pobede nad Kolumbijom rezultatom 1:0. Žefinjo je postigao jedini gol u 24. minutu, poznat kao „paraolimpijski Pele“ zbog svoje brzine i veštine. Slepi fudbal podrazumeva igru sa pet igrača koristeći zvučnu loptu s zvečkom. Četiri igrača moraju biti potpuno slepa, dok golman može da vidi i usmerava svoje saigrače. Vodič iza protivničkog gola takođe daje uputstva napadačima.

Navijači su bili tihi tokom igre kako bi igrači mogli da čuju instrukcije svojih vodiča, dok su se tokom pauza u igri okupljali u meksičkom talasu. Konjički tim Sjedinjenih Država je osvojio još tri medalje u paraolimpijskim dresurama, pri čemu su Fiona Hauard i Rebeka Hart osvojile svoje treće zlatne medalje. Paraolimpijski debitant Hauard osvojio je zlato u pojedinačnom slobodnom stilu, dok je veteran Hart trijumfovao u drugoj kategoriji. Američka plivačica Džesika Long je dodala još jedno zlato svojoj impresivnoj kolekciji, osvojivši zlato u disciplini 100 metara leptir.