Egipćanin Ahmed Elgendi postao je prvi atletičar iz Afrike koji je osvojio olimpijsko zlato u modernom petoboju

Ahmed Elgendi iz Egipta postao je prvi atletičar iz Afrike koji je osvojio zlatnu olimpijsku medalju u modernom petoboju u subotu na Igrama u Parizu.

Elgendi, osvajač srebrne medalje u Tokiju pre tri godine, imao je prednost od 17 sekundi za lasersko trčanje — poslednji događaj koji kombinuje trčanje na daljinu i gađanje — nakon njegovih ranijih jakih rezultata u disciplinama jahanja, mačevanja i plivanja.

Elgendijevo vođstvo nikada nije bilo ozbiljno ugroženo u laserskoj vožnji, gde je pobedio Taišu Satoa iz Japana za 13 sekundi. Đorđo Milan iz Italije osvojio je bronzu. Elgendijev ukupan rezultat od 1.555 poena bio je svetski rekord.

Olimpijske igre u Parizu su poslednji put kada će moderni petoboj uključiti jahanje kao deo svog programa pre nego što dovede staze sa preprekama u stilu „Američkog nindža ratnika“ za Igre u Los Anđelesu 2028.

Odluka da se odustane od jahanja i uvede staze sa preprekama doneta je nakon što je trener nemačkog tima udario konja tokom takmičenja u Tokiju, što je izazvalo negodovanje zbog dobrobiti životinja.