Džošua Čeptegej pobednik na 10.000 metara, američka mešovita štafeta postavila svetski rekord

Džošua Čeptegej iz Ugande osvojio je zlato na 10.000 metara na Olimpijadi u petak, trčeći rekordnih 26 minuta, 43,14 sekundi. U finalu održanom na Stad de Fransu, Čeptegej je zadržao prednost na poslednjih 500 metara, uprkos agresivnom tempu koji su postavili etiopski trkači.

Etiopljanin Berihu Aregavi je osvojio srebro, dok je američki trkač Grant Fišer u sprintu za bronzu pobedio.

Ova pobeda je prva zlatna medalja za Ugandu na Olimpijadi u trci na 10.000 metara u 112-godišnjoj istoriji. Čeptegej je takođe osvojio srebrnu medalju u Tokiju i svetske titule 2019, 2022. i 2023. godine.

U međuvremenu, holandska trkačica Sifan Hasan, koja je ranije osvojila medalje na 1.500, 5.000 i 10.000 metara, završila je kao druga na 5.000 metara u prvom delu Olimpijskih igara i planira nastup na 10.000 metara i maratonu.

Američka mešovita štafeta 4×400 metara postavila je svetski rekord sa vremenom od 3 minuta, 7,41 sekundi, oborivši prethodni rekord sa svetskih prvenstava prošle godine.

U bacanju kugle, Američani Rajan Krauzer i Džo Kovač, zajedno sa Novozelanđaninom Tomom Volšom, obezbedili su se za finale, dajući im šanse za završetak 1-2-3 po treći put zaredom.

U troskoku, Jasmin Mur iz SAD-a i Lejanis Perez Ernandes iz Kube kvalifikovali su se za finale, dok je najbolji skok večeri bio od Perez Ernandesa sa 14,68 metara.

Ovo su bili uzbudljivi trenuci za ljubitelje sporta širom sveta, sa brojnim rekordima i uzbudljivim takmičenjima tokom Olimpijskih igara.