Kol Hoker iznenađuje pobedom u trci na 1.500 metara sa olimpijskim rekordom

Američki trkač Kol Hoker napravio je senzaciju u trci na 1.500 metara na Olimpijadi u Parizu, nadmašivši svoje lično najbolje vreme za više od 3 sekunde i osvojivši zlato sa olimpijskim rekordom od 3 minuta i 27,65 sekundi.

Hoker, koji je sa 23 godine bio izvanredno iznenađenje, povukao se sa petog na prvo mesto u poslednjih 300 metara, nadmašivši poznate favorite Jakoba Ingebrigtsena i Džoša Kera. Ova trka je bila dugo očekivana, sa Ingebrigtsenom, braniocem titule iz Norveške, koji je bio u centru pažnje.

Ingebrigtsen je postavio tempo kroz prvih 1250 metara, ali se nije mogao održati na vrhu do kraja trke, završivši na četvrtom mestu iza Hokera i Jareda Nugusa. Hoker je pobedio Kera za 0,14 sekundi, dok je Ingebrigtsen, koji je dominirao na prethodnim svetskim prvenstvima, bio daleko od prvog mesta.

Ova pobeda je prvi put da su Amerikanci osvojili zlato u metričkoj milji otkako je Met Centrovitz osvojio zlato 2016. godine, i prvi put da su dva Amerikanca zauzela mesta na podijumu u trci na 1.500 metara od Igara u Stokholmu 1912. godine.

Ingebrigtsen, koji je bio favorit, brzo je prešao napred i držao prednost tokom većeg dela trke, dok je Ker bio u stalnom kontaktu sa vodećom grupom. Međutim, Hoker je iznenadio sve kada je uspeo da pronađe put kroz konkurenciju i pređe liniju prvi, raširenih ruku i sa izrazom neverice na licu.

Hokerova pobeda je bila trijumf za Univerzitet Oregon i za američki atletiku, pokazavši da su iznenađenja moguća čak i u najvažnijim trenucima.