Naučnici u Rusiji uspešno su oživeli ženku okruglog crva koja je spavala u Sibiru 46.000 godina. Crv je sedeo u suspendovanoj animaciji desetinama hiljada godina duže od bilo kog primerka koji je do sada proučavan, i počeo je da ima bebe kada se odmrznu.
Crv – ranije nepoznata vrsta zemljišne nematode – pronađena je u uzorku tla iz blizu udaljenog naselja Čerski u severoistočnom Sibiru, napisala je istraživač Ruske akademije nauka Anastasija Šatilovič za aktuelni časopis PLOS Genetics. Uzeto sa 40 metara ispod površine, tlo se nije odmrznulo još od perioda kasnog pleistocena, između 45.839 i 47.769 godina.
Šatilovićev tim je uspeo da oživi nematodu, koja je potom počela da se razmnožava kroz proces koji se zove partenogeneza, za koji nije potreban par.
Dok naučnici odavno znaju da određene vrste mogu preživjeti u suštini neograničeno isključivanjem svog metabolizma, ranije su mogli samo da ožive nematode u tlu koje su bile zamrznute nekoliko desetina godina. Napori za oživljavanje drugih vrsta su se pokazali uspešnijim, sa prethodnim rekordom postavljenim 2021. godine, kada su drevni bdeloidni rotiferi, mikroskopske višećelijske životinje, vaskrsli nakon 24.000 godina u sibirskom permafrostu.
Nematoda više nije živa, ali Šatilovićeva i njen tim su podigli 100 generacija iz njenog potomstva.
„Prilagođavajući se ekstremnim uslovima, kao što je permafrost, u kratkom vremenskom periodu, nematode su možda stekle potencijal da ostanu u stanju mirovanja tokom geoloških vremenskih okvira“, navodi se u saopštenju PLOS Genetics-a.
Zamrznuti pejzaž Sibira takođe je domaćin nepoznatog broja drevnih virusa, od kojih je jedan tim istraživača prošle godine uspeo da oživi posle 48.500 godina. Rusija je upozorila da bi kontinuirano odmrzavanje permafrosta uzrokovano klimatskim promenama moglo da oslobodi ove uspavane patogene u svetu. Odmrzavanje tla koje je bilo duboko zamrznuto vekovima ili čak milenijumima još uvek može da sadrži „neke održive spore ’zombi‘ bakterija i virusa“, rekao je Nikolaj Korčunov, viši ruski predstavnik u Arktičkom savetu, za RT 2021.