Naučnici otkriju „mikro-čudovišta“ u Loh Nesu koristeći najnoviju holografsku tehnologiju

Naučnici otkriju „mikro-čudovišta“ u Loh Nesu koristeći najnoviju holografsku tehnologiju

Inženjeri sa Univerziteta u Aberdinu napravili su revolucionarni iskorak u istraživanju ekosistema jezera Loh Nes koristeći najnoviju digitalnu holografsku kameru, poznatu kao veeHoloCam. Ova tehnologija, koja nikada ranije nije korišćena u slatkim vodama, omogućila je snimanje izuzetno detaljnih slika mikroskopskih organizama koji nastanjuju jezero.

U saradnji sa Centrom Loh Nes, tim inženjera koristio je veeHoloCam tokom ekspedicije na brodu Deepscan, pod vođstvom Alistaira Mathesona. Tokom ove prve misije, kamera je zaronila na dubinu od oko 200 metara, gde je snimila izvanredne slike planktonskih čestica, koje su neki opisali kao „mikro-čudovišta“, ali su u stvari predstavljale uvećane detalje planktona.

Dr Thangavel Thevar sa Fakulteta inženjeringa Univerziteta u Aberdinu istakao je značaj ovog poduhvata: „Ovo je bila jedinstvena prilika za primenu veeHoloCam u slatkoj vodi, pošto je ranije korišćena samo u okeanskim istraživanjima. Kvalitet snimaka je nadmašio očekivanja, naročito na manjim dubinama gde smo uspeli da izbegnemo smetnje uzrokovane tresetom.“

Tehnologija veeHoloCam omogućava snimanje velikog broja digitalnih holografskih slika mikroskopskih organizama u jednom zaronu. Upotreba naprednih tehnika veštačke inteligencije za klasifikaciju slika pruža detaljne informacije o biodiverzitetu u Loh Nesu.

Profesor emeritus Džon Votson objasnio je prednosti holografske kamere u odnosu na tradicionalne kamere: „Dok tradicionalna kamera može da snimi samo deo scene u jednom trenutku, holografska kamera snima ceo volumen u jednom snimku. To je kao da podignete deo okeana i donesete ga u laboratoriju.“

Nagina Ishak, generalni direktor Loh Nes centra, izrazila je uzbuđenje zbog ove saradnje: „Želimo da istraživači dođu i otkriju više o jezeru Loh Nes. Partnerstvo sa Univerzitetom u Aberdinu i upotreba veeHoloCam-a omogućili su nam da dobijemo neviđene slike mikroskopskih organizama, što je fantastično za našu misiju.“

Dr Endi Starki, član tima inženjera, dodao je: „Nakon što analiziramo podatke iz jezera, koristićemo holograme da identifikujemo i klasifikujemo životinje koje smo snimili. Ovo je posebno jer dobijamo slike živih organizama na licu mesta, što je vrlo uzbudljivo za naš istraživački rad.“

Tim planira da se vrati u Loh Nes kasnije tokom godine radi daljih istraživanja i primene veeHoloCam-a, kako bi nastavio da istražuje i razume biološki život u ovom poznatom jezeru.