Zemljina kora se možda lista duboko ispod Kalifornije

Zemljina kora se možda lista duboko ispod Kalifornije

Proces metamorfoze zemaljske kore, od rastaljenog goopa do čvrstog zemljišta, duboko ispod površine, ostaje skriven od očiju, pružajući izazov naučnicima da otkriju kako se odvijao tokom eona.

Na osnovu gotovo četiri decenije seizmičkih podataka sa stanica koje pokrivaju severnu, centralnu i južnu Sierru Nevadu duž istočne granice Kalifornije, geolozi su primetili naznake kritičnog odvajanja između hladne kontinentalne kore i plaštanja ispod nje.

Otkrića istraživača Vere Schulte-Pelkum sa Univerziteta u Kolorado Boulder i Deborah Kikb sa Univerziteta u Kaliforniji San Diego pomažu u rasvetljavanju misterije o tome kako se lakši delovi zemljine kore generišu iz guste kombinacije minerala ispod.

Zahvaljujući većim proporcijama minerala poput silikata, aluminijuma i kalijuma, delovi stena koje činimo domom izdižu se iznad potopljenih delova okeanske kore, koja se sastoji uglavnom od težih elemenata poput gvožđa i magnezijuma.

Pitanje zašto i kako se ovi materijali razlikuju predstavlja stalnu enigmu koju istraživači polako pokušavaju razrešiti. Gusti elementi u okeanskoj kori su deo bazalnog sastava prisutnog u gornjem plaštu, što znači da odvajanje određenih gustinskih komponenti može biti posledica miksovanja.

Jedan od mogućih načina na koji se ovo može dogoditi je proces gustog topljenja bazalta pod visokim pritiskom i vlažnim uslovima, što omogućava mineralima da se odvoje u relativno različite slojeve. Pretpostavka je da bi donji sloj mogao postepeno „pilingovati“ da bi se polako uronio u kružne struje rastopljenih stena koje čine ostatak plašta.

Ova hipoteza je intrigantna, ali zahteva čvrste dokaze, pa su Schulte-Pelkum i Kilb tragali za znakovima na terenu koji bi mogli potvrditi ili opovrgnuti njihove pretpostavke.

Seira Nevada se nalazi u seizmički aktivnom regionu zapadnih Sjedinjenih Američkih Država, što omogućava istraživačima da koriste brzinu i odraz talasa koji su proistekli iz stalnih sitnih zemljotresa kako bi stvorili „mapu“ dubine ispod tog planinskog lanca.

Signali koje su zabeležili iz tih talasa, zajedno sa fragmentima minerala koji se nalaze u stenama, već su ubedili pojedine geologe da je region iskusio delaminaciju (odvajanje slojeva) u prošlosti.

Nažalost, isti tragovi mogu biti tumačeni i kao ostaci davno zatrpane kore, što zahteva dodatna istraživanja kako bi se razjasnile seizmičke anomalije ovog regiona.

Poređenje seizmičkih podataka koji predstavljaju različite dubine ispod Siere Nevade potvrdili su postojanje velike zone smicanja ispod južnih i centralnih područja na dubinama blizu granice plašta. Ova zona postaje sve izraženija kako se krećemo prema jugu planinskog lanca.

„Osećaj smicanja u skladu je sa zapadno-na-jugozapadnim uklanjanjem litosfere“, pišu istraživači u svom radu, potvrđujući teorije koje sugeriraju da se teška baza kalifornijske kore uronila milionima godina unazad, ostavljajući za sobom tragove koji se mogu videti širom sveta.

Ono što možemo videti na površini – od uzdizanja i spuštanja planina, preko potapanja ogromnih bazena, do promene celih kontinenata – rezultat je složenih geoloških procesa koji se odvijaju na dubinama od desetina ili čak stotina kilometara ispod površine.

Ako pažljivo osluškujemo, možemo čuti kako se koža naše planete lagano menja, pokazujući nam da se promene događaju iako su spore i gotovo neprimetne.