Zemljin privremeni dodatni Mesec može imati neočekivano poreklo

Zemljin privremeni dodatni Mesec može imati neočekivano poreklo

Mali asteroid koji je lutao u orbiti oko Zemlje nekoliko meseci prošle godine možda ima intrigantno poreklo na našem Mesecu. Njegove karakteristike su navele naučnike da se zapitaju: da li je to čip sa starog lunarnog bloka, koji prolazi pored Zemlje u posetu?

Objekat je poznat kao Near-Earth Asteroid (NEA) 2024 PT5 (ili skraćeno PT5) i njegova orbita je veoma slična Zemljinoj.

Čudno je da je taj region često prepun raketnih tela. Zanimljivo je da je to takođe region gde se krhotine koje su odletele sa Meseca tokom udara imaju tendenciju da se skupljaju.

Dakle, da li je PT5 mogao doći sa Meseca? Postoji velika šansa da jeste, ali kako to znamo?

Planetarni naučnici su dugo proučavali objekte blizu Zemlje (NEO) i NEA da bi razumeli njihovo poreklo. Jedan od načina da se to uradi je da se utvrdi odnos između njihovih trenutnih orbita, svojstava i izvora.

Jedno takvo poreklo je Glavni asteroidni pojas, ali to nije jedino mesto gde se asteroidi pojavljuju. Svaki objekat je poseban slučaj, a naučnici ih upoređuju sa poznatim meteoritima.

Naravno, potrebni su vam podaci o fizičkim karakteristikama objekta — uključujući njegovu refleksiju i albedo. Ta dva svojstva često vam mogu reći iz kog dela populacije asteroida dolazi objekat. Oni su posebno važni ako nema fizičkih uzoraka dostupnih za analizu.

Tim posmatrača je koristio teleskop Lovell Discoveri u Flagstaffu, Arizona, da uzme spektre refleksije PT5. Ovaj 10 metara širok komad svemirske stene prvi put je otkriven u avgustu 2024. godine u okviru projekta istraživanja u Južnoj Africi. Njegova orbita ga je učinila savršenom metom za još jedno istraživanje pod nazivom MANOS (Mission Accessible Near-Earth Object Survei).

Lovellova zapažanja su obavljena nedelju dana kasnije da bi se odredila svojstva refleksije. Oni su korisni za otkrivanje njegovog porekla – prirodnog ili veštačkog. Naknadna zapažanja objekta su karakterisala njegovu rotaciju i otkrila da ima stenoviti sastav bogat silikatima. To je isključilo veštačko poreklo.

Spektar refleksije sa Lovell teleskopa se poklapa sa poznatim lunarnim uzorcima. Međutim, PT5 se ne podudara ni sa jednim poznatim tipom asteroida. Na primer, izgleda da je bogata piroksenom, što ukazuje da stena potiče iz magmatskog ili verovatno metamorfnog okruženja.

Drugi asteroidi nisu isti – obično su bogatiji olivinom. Na osnovu tih podataka i njegovog prevrtanja, naučnici zaključuju da se radi o izbacivanju od udara na Mesec. Ako je to slučaj, to je tek drugi put da je pronađen NEA koji je došao sa Meseca.

Da postoji samo jedan, mogli bismo reći da je svemirska neobičnost. Međutim, prisustvo dva takva objekta menja priču. Takođe sugeriše da postoji čitava populacija koja čeka da bude posmatrana.

Dakle, recimo da postoji ova kolekcija lunarnih komada koji lebde napolju. Oni mogu dati uvid u to kako uticaji utiču na Mesec ili druga tela kao što su Zemlja i Mars. Oni bi takođe pomogli da se identifikuju izvori drugih asteroida i meteorita iz ove nedovoljno proučavane populacije objekata blizu Zemlje.

U radu koji govori o PT5, autori Teodor Kareta iz Opservatorije Lovell, Oscar Fuentes-Munoz iz NASA JPL, i drugi, opisuju svoje proučavanje ove stene, njene orbite i fizičkih karakteristika.

Oni pišu: „Ako zaista postoji populacija Mesečevih stena tamo koja čeka da bude otkrivena na orbitama blizu Zemlje, oni su skoro sigurno retki pripadnici NEO populacije.“

Možda postoji samo oko 16 trenutno poznatih NEO koje su mogle doći sa Meseca, ali moglo bi ih biti više.

Sada je izazov odvojiti ih od opšte populacije objekata blizu Zemlje i podvrgnuti daljem proučavanju. Pošto orbite lunarnih izbačenih delova imaju tendenciju da evoluiraju u orbite tipa Aten ili Apolo, autori ističu da bi moglo biti između 5 i 10 puta više ovih lunarnih čipova sa starog bloka u susedstvu.

(Aten asteroidi su grupa poznata kao asteroidi koji prelaze Zemlju jer njihove orbite prelaze orbitu naše planete. Apolo asteroidi takođe prate orbite koje prelaze našu.)

Ako postoji veća populacija lunarnih asteroida u orbitama tipa blizu Zemlje, onda je sledeći korak pronalaženje načina da ih pronađete. Svakako, istraživanja asteroida će pomoći, zajedno sa daljim posmatranjem njihove refleksije i grafikona njihovih orbita.

Pošto se generalno smatra da su ovi asteroidi relativno mali, biće potrebna nova generacija većih teleskopa i tehnika posmatranja da bi ih pronašli.

Verovatno jedan od najvećih rezultata potrage za ovim objektima je ono što nam oni mogu reći o istorijama udara u unutrašnjim solarnim sistemima. Na to ističu autori lista.

„Prvo na Marsu, a sada na Zemlji, izgleda da su istorije udara zemaljskih planeta delimično kodirane u asteroidima koji kruže u njihovoj blizini. Budući rad na otkrivanju više i merenju svojstava ove populacije objekata blizu Zemlje koji izvori sa Meseca biće kritični za povezivanje asteroidne i lunarne nauke u eri Artemide i LSST Opservatorije Vera Rubin.“

Sledeća prilika za posmatranje PT5 dolazi ovog meseca kada se ponovo zadrži u blizini Zemlje. NASA planira da ga prati radarom i nesumnjivo će ga drugi proučavati da bi razumeli više o ovom „mini Mesecu“.