Zdrave crevne bakterije mogu pomoći u borbi protiv raka u drugim delovima tela

Zdrave crevne bakterije mogu pomoći u borbi protiv raka u drugim delovima tela

Istraživači iz medicinskog centra UT Southvestern otkrili su kako zdrave bakterije mogu da pobegnu iz creva, putuju do limfnih čvorova i kancerogenih tumora na drugim mestima u telu i povećaju efikasnost određenih imunoterapijskih lekova. Nalazi, objavljeni u Science Immunologi, bacaju svetlo na to zašto antibiotici mogu oslabiti efekat imunoterapije i dovesti do novih tretmana raka.

„Naučnici su bili zbunjeni kako bakterije u vašem crevu mogu da utiču na rak u vašim plućima, dojkama ili koži“, rekao je dr Andrev I. Koh, vanredni profesor pedijatrije, mikrobiologije i Harold C. Simmons Comprehensive Cancer Center u UT Southvestern. „Sada mnogo bolje razumemo taj mehanizam i nadamo se da ćemo u budućnosti iskoristiti ovo znanje za bolju borbu protiv raka.

Prethodne studije, uključujući i onu koju je vodio dr Koh sa UT Southvestern, pokazale su povezanost između sastava crevnih mikrobioma—mikroorganizama koji se nalaze unutar digestivnog trakta—i efikasnosti tretmana raka koji ciljaju imuni sistem, uključujući pembrolizumab (Keitruda) i ipilimumab (Iervoi). Međutim, istraživači su došli do oprečnih zaključaka o idealnoj ravnoteži mikroorganizama za optimizaciju terapije, sa studijama koje ukazuju na različite korisne bakterije.

Dr Koh i njegove kolege su koristili miševe sa tumorima melanoma da ispitaju kako lekovi, nazvani inhibitori imunih kontrolnih tačaka, utiču na kretanje crevnih mikroba kroz telo. Otkrili su da inhibitori imunološke kontrolne tačke, koji podstiču aktivnost imunog sistema protiv tumora, takođe izazivaju upalu u digestivnom sistemu što dovodi do remodeliranja limfnih čvorova u crevima.

Zbog ovih promena, bakterije mogu da napuste creva i putuju do limfnih čvorova u blizini tumora i samog tumora, otkrili su istraživači. Ovde mikrobi aktiviraju skup imunih ćelija koje deluju na ubijanje tumorskih ćelija.

„Inhibitori imunih kontrolnih tačaka deluju tako što otpuštaju kočnice imunološkog sistema da ciljaju rak“, rekao je dr Koh, koji je takođe direktor Programa za celularnu i imunoterapiju u UTSV i dečijem zdravlju. „Ono što mislimo je da ovi mikroorganizmi i imune ćelije koje aktiviraju u suštini istovremeno pritiskaju akcelerator imunog sistema.“

Nalazi sugerišu da je kurs antibiotika, koji može eliminisati većinu crevnih mikroba, štetan za inhibitore imunih kontrolnih tačaka, jer bakterije više ne mogu da igraju ovu ulogu imunološkog akceleratora. Takođe pomaže da se objasni zašto su istraživači pronašli mnoge vrste bakterija u mikrobiomima pacijenata koje izgledaju korisne za lečenje.

„Sve dok podskup korisnih bakterija može da se prebaci iz creva u limfni čvor ili tumor, možda nije važno o kojoj se bakteriji tačno radi“, rekao je dr Koh.

Tim dr Koha sada radi na razvoju tretmana zasnovanih na bakterijama kako bi se povećala efikasnost inhibitora imunoloških kontrolnih tačaka.