Zašto se muški pilići igraju više od ženki? Studija pronalazi odgovore u dalekom pretku

Zašto se muški pilići igraju više od ženki? Studija pronalazi odgovore u dalekom pretku

Igra je široko rasprostranjena, ali daleko od sveprisutne, širom životinjskog carstva. Naročito uobičajeno kod sisara, poznato je da se igra javlja i u različitim taksonima kao što su ptice, ribe, hobotnice, pa čak i insekti. Ali koja je njegova funkcija, s obzirom na to da prirodna selekcija nikada ne bira zabavu radi sebe same? Jedna istaknuta hipoteza je da je igra korisna za pojedince jer im omogućava da vežbaju veštine potrebne kasnije u životu.

Sada je studija u časopisu Granice u etologiji pokazala da se muške bebe pilića igraju mnogo više od ženki. Ovaj rezultat je interesantan s obzirom na to da domaće kokoške direktno potiču od vrste — crvene ptice iz džungle — sa izraženom razlikom između polova u morfologiji, obojenosti i ponašanju.

„Ovde po prvi put pokazujemo da postoje jasne polne razlike u razvoju igre kod pilića u vezi sa uzrastom“, rekla je prva autorka Rebeka Oskarson, dr. student na Univerzitetu Linkoping u Švedskoj.

„Ova razlika je uglavnom zato što se muškarci više angažuju u društvenoj i predmetnoj igri.

Crvene ptice džungle su ljudi pripitomili pre između 7.000 i 8.000 godina u kontinentalnoj jugoistočnoj Aziji. Od tada su se desili višestruki događaji hibridizacije, tako da moderne domaće kokoške takođe nose gene zelene, šrilankanske i sive divlje ptice. U svakoj od ovih vrsta mužjaci su šareniji, agresivniji i budniji od ženki i obezbeđuju hranu za svoje partnere.

Istraživači su inkubirali jaja belog leghorna sa farme i odredili pol svakog novorođenog pilića po dužini njegovih krila. Piliće su držali u kavezima sa podom od piljevine, toplotnim krovom i hranom i vodom tokom eksperimentalnog perioda. Potom su piliće prebacivali u veće arene ili „ograde“ dva puta nedeljno.

Naučnici su posmatrali piliće 30 minuta u ovim igralištima i zabeležili pojavu u intervalima od 15 sekundi igre svakog pilića. Pilići su posmatrani 15 različitih dana, kada su bili stari između šest i 53 dana.

Istraživači su izdvojili 12 različitih ponašanja u igri. Primeri lokomotorne igre bili su brčkanje i mahanje krilima. Igra sa predmetima je uključivala jurenje za predmetom ili kljucanje po njemu ili razmenu sa drugom ribom. Društvena igra je uključivala sparing, skakanje i sparing sukobe.

Deset minuta nakon posmatranja, posmatrač je ubacio lažnog gumenog crva u ogradu za igru. Ovo je poslužilo da se stimuliše još jedna vrsta igre sa predmetima: trčanje crva, gde je pile nosilo crva u kljunu i trčalo okolo s njim. Trčanje crva može biti igra ekvivalentna „zalogaji“, nizu ponašanja udvaranja dok se manipuliše namirnicama, što rade isključivo odrasli muškarci i usmereno je na ženke.

Igra sa predmetima je češće viđena od društvene igre, dok je lokomotorna igra bila najređa. I ženke i mužjaci su pokazivali sve vrste razigranog ponašanja. Međutim, učestalost igre se razlikovala između njih: muški pilići su igrali više nego ženke. To je bilo zbog toga što su se muškarci češće uključivali u predmetnu i društvenu igru, dok među polovima nije bilo razlike u učestalosti lokomotorne igre.

Učestalost igre je takođe zavisila od starosti od izleganja: za mužjake, ovo je dostiglo oko 43 dana za mužjake i oko 36 dana kod ženki, pre nego što je postepeno opadalo u kasnijim godinama.

Istraživač je zaključio da se ove polne razlike pilića u učestalosti igre mogu objasniti visokim stepenom polnog dimorfizma odraslih divljih ptica. To znači da bi muški pilići imali više koristi od vežbanja različitih veština vezanih za fizičku sposobnost i društvene taktike.

Vežbajte za kasnije u životu

„Još uvek ne znamo adaptivnu funkciju igre za bilo koju vrstu“, rekao je autor dr Per Jensen, profesor na Univerzitetu Linkoping i Oskasonov akademski nadzornik.

„Međutim, ova studija ukazuje da je moguća funkcija priprema životinja za specifične izazove sa kojima se mogu susresti kasnije u životu. U vrsti kao što je piletina, gde se samo mužjaci takmiče za teritorije, ima smisla da se uključe u više društvene igre kao što je mlad“.

„Mnoga pitanja ostaju neodgovorena u vezi sa adaptivnim funkcijama igre, na primer njenim efektima na kasnije kognitivne sposobnosti. Sada planiramo da istražimo neurobiološke i genetske mehanizme igre. Na primer, moguće je da je rani razvoj malog mozga povezano sa ponašanjem u igri“, rekao je Jensen.