U eri klimatske krize i rastućeg zagađenja plastikom, recikliranje materijala postalo je ključno rešenje za globalne probleme. Međutim, dok je recikliranje plastike ključni kamen temeljac cirkularne ekonomije, suočava se sa složenim izazovima, navodi se u nedavnom istraživanju koje je objavljeno u časopisu Environmental Science & Technology.
Iako je recikliranje plastike način da se smanji upotreba resursa, spreči otpad i smanji emisija CO2, suočava se sa granicama, posebno kada je reč o plastici na bazi fosila. Procesi kao što je mehanička reciklaža su korisni u ekološkom smislu kada reciklirani materijal zamenjuje primarni materijal, ali zamena nove plastike zahteva visokokvalitetan reciklirani materijal.
Jedan od ključnih problema je transparentnost u lancu snabdevanja plastikom. Proizvođači retko deklarišu sastojke svojih plastičnih proizvoda, što otežava identifikaciju i reciklažu. Ovo je posebno važno kada je reč o dugotrajnim plastičnim proizvodima koji često sadrže štetne aditive koji su štetni po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Na primer, nedavno istraživanje plastičnih podnih obloga napravljenih od PVC-a pokazalo je prisustvo štetnih aditiva, poput olova i orto-ftalata, u novim proizvodima. Ovi aditivi, koji su odavno zabranjeni zbog opasnosti po zdravlje, i dalje se mogu naći u novim proizvodima, što ukazuje na to da je reciklirani PVC kontaminiran.
Stoga je neophodno razviti strože kontrole i procese za uklanjanje štetnih hemikalija iz recikliranih plastika. Potrebno je standardizovati pristup dizajnu materijala koji uzima u obzir reciklažu od samog početka i povećati transparentnost u lancu snabdevanja.
Uzimajući u obzir brojne izazove i složenost problema, istraživači apeluju na potrebu za razvojem brzih i jednostavnih analitičkih metoda za identifikaciju hemikalija u plastici, kao i za veću transparentnost i standardizaciju u lancu snabdevanja plastikom.
Ako želimo da cirkularna ekonomija postane realnost, ključno je rešiti probleme transparentnosti i bezbednosti u recikliranju plastike. To zahteva saradnju svih u lancu snabdevanja, od proizvođača do potrošača, i usvajanje održivih praksi koje će omogućiti efikasnu reciklažu plastike i smanjiti negativne uticaje na životnu sredinu i ljudsko zdravlje.