Miris pčela povećava reproduktivni uspeh mužjaka

Miris pčela povećava reproduktivni uspeh mužjaka

Muške pčele pokazuju izuzetnu strast prema sakupljanju mirisa: one odlažu mirise iz različitih izvora u posebne džepove na zadnjim nogama, stvarajući tako svoj miris. Ovo ponašanje je poznato od 1960-ih. Razlog zašto to rade bio je predmet mnogih spekulacija.

Istraživači sa Univerziteta Rur u Bohumu, Nemačka, u saradnji sa kolegama sa Univerziteta Kalifornije u Dejvisu i Univerziteta Floride u Fort Loderdejlu, konačno su rešili misteriju. Miris pčela služi kao seksualni atraktivan i povećava reproduktivni uspeh mužjaka, kako je tim otkrio nakon tri godine eksperimenata u kavezima za letenje.

Grupa na čelu sa dr. student Jonas Henske i dr Tomas Elc sa Odeljenja za ekologiju životinja, evoluciju i biodiverzitet u Bohumu opisuju svoje nalaze u časopisu Current Biologi, objavljenom na mreži 12. aprila 2023.

Bilo je mnogo teoretisanja o svrsi mirisa: neki su sugerisali da bi to mogao biti atraktivan ili svadbeni poklon za žene, ili da se miris koristi za komunikaciju sa rivalima. U prethodnom radu, grupa oko Tomasa Elca je već pokazala da muške pčele prenose miris iz džepova na zadnjim nogama tokom rituala udvaranja. „Međutim, nismo znali ko je trebalo da primi ovaj signal“, kaže Elc. „Žene? Ili rivalski mužjaci?“

Istraživači su se bavili ovim pitanjem u trenutnom projektu. Tri godine su proučavali pčele orhideja u eksperimentu na Floridi. U kavezu veličine 15 k 15 k 4 metra, imale su po dve muške pčele koje su se takmičile za ženku – jednu sa mirisom i jednu bez. Zatim su pratili da li se ženka parila i, ako jeste, sa kojim mužjakom.

„Parenje pčela orhideja se veoma retko primećuje u divljini, a čak je i u eksperimentima bilo gotovo nemoguće naterati ih da se pare“, kaže Tomas Elc. Zbog toga su istraživači iz Bohuma i njihove kolege iz SAD pokušali da pčelama ponude optimalne uslove; na primer, koristili su posebno veliki kavez i obezbedili životinjama savršene biljke polena.

Za eksperiment, istraživači su prvo namamili muške pčele na veštačke izvore mirisa, koje su pčele zatim koristile za stvaranje mirisa. Naučnici su mikrokapilarom izvukli ovaj miris iz džepova na zadnjim nogama i potom ga preneli na jednu od pčela koju su testirali u eksperimentu. Ovde su se dva mužjaka, koja su držana u identičnim uslovima, takmičila za naklonost ženki.

Mužjaci – sa ili bez mirisa – pokazali su tipično ponašanje udvaranja. Parenje se dogodilo sa 27 ženki, od kojih se svaka parila sa jednim partnerom. Muške pčele koje su bile opremljene mirisom bile su uključene u 26 od ovih slučajeva. U jednom slučaju, reprodukovan je mužjak koji je pripadao kontrolnoj grupi, koja je trebalo da bude bez mirisa; međutim, istraživači su otkrili nagoveštaje da je ova osoba takođe stekla mešavinu mirisa – krađa mirisa se povremeno dešava.

Da bi mogao nesumnjivo dokazati koji su se mužjaci parili, Jonas Henske je izvršio analizu očinstva. On je uporedio genetski sastav legla sa muškim pčelama.

„Postalo je jasno da je miris privlačan za ženke i da izaziva njihovo parenje“, kaže Tomas Elc. „Naši rezultati takođe dokazuju da se miris verovatno ne koristi kao statusni signal među muškarcima. Zaista, nije veća verovatnoća da će muškarac braniti svoje mesto udvaranja kada je posedovao miris.“

Postoji oko 250 poznatih vrsta pčela euglosina koje su važni oprašivači u tropima Centralne i Južne Amerike. Mnoge vrste orhideja se oslanjaju na muške pčele euglosine za oprašivanje, zbog čega su ovi insekti opšte poznati kao pčele orhideje. Ove orhideje proizvode specifične cvetne mirise kao nagradu, koje sakupljaju muške pčele.

Opisano je pet različitih rodova pčela orhideja, a one se mogu veoma razlikovati po veličini i izgledu. Muške pčele sakupljaju mirise čupercima dlake na prednjim nogama, koje istiskuju u džepove na zadnjim nogama.