Svake godine, hiljade beba u Nemačkoj se rađaju mnogo nedelja prerano i često moraju da se bore mesecima. Što su bebe ranije rođene, veći je rizik od komplikacija opasnih po život. Infekcije mogu dovesti do sepse i među najčešćim su uzrocima smrti.
„U slučaju veoma prevremeno rođene dece, bakterijska infekcija može dovesti do smrti u roku od nekoliko sati“, kaže lekar LMU prof. Markus Sperandio. Fiziolog i bivši pedijatar i neonatolog istražuje uzroke ove visoke osetljivosti na infekciju zajedno sa svojim timom u LMU-ovom Biomedicinskom centru u Minhenu. Sada su istraživači pokazali da je imunostimulacioni signalni put potisnut u imunološkom sistemu u razvoju.
Sperandio je već pokazao u ranijim studijama da kod fetusa i novorođenčadi važne ćelije urođenog imunog sistema — takozvani neutrofili — ne funkcionišu kao kod odraslih. Za razliku od situacije kod odraslih, fetalni i neonatalni neutrofili ne uspevaju dovoljno da se vežu za zidove krvnih sudova i ekstravaziraju u zapaljeno tkivo. Ovo je, međutim, neophodno da bi se pokrenuo inflamatorni odgovor i tako pokrenula imunološka odbranu.
Sada su istraživači LMU-a, koji rade u saradnji sa Klinikom za decu i žene pri Univerzitetskoj bolnici u Minhenu, istražili koji mehanizmi stoje iza ove nezrelosti. Oni su pomoću takozvane transkriptomske analize uporedili gensku aktivnost neutrofila u krvi pupčane vrpce prevremeno rođenih i donošenih beba sa odraslim neutrofilima. U poređenju sa odraslima, postoji velika aktivnost gena kod nedonoščadi i donošene dece koja se suprotstavlja imunološkoj odbrani. „U ovom slučaju, ovi neutrofili se ponašaju kao da su isključeni“, kaže Sperandio.
Ovo posebno utiče na signale koji se prenose putem NF-κB signalnog puta, koji igra odlučujuću ulogu u imunološkim i inflamatornim odgovorima. Sastoji se od dva moguća puta za signale: jednog koji promoviše upalu i jednog koji ga može potisnuti. Stoga, aktivnost ova dva puta mora biti fino izbalansirana za pravilnu regulaciju imunološkog odgovora.
„Naši eksperimenti su pokazali da je ova ravnoteža pomerena ka antiinflamatornom putu u fetalnim i neonatalnim neutrofilima“, kaže Sperandio. „Dok je ova regulacija funkcije neutrofila očigledno preduslov za normalan rast fetusa u materici, to dovodi do problema sa imunološkom odbranom kod prerano rođene dece koja moraju da se prilagode ‘prerano’ svetu van materice.“
Ostaje da se vidi u kojoj meri će ovi nalazi biti odskočna daska za nove terapijske pristupe u budućnosti. „Zbog složenih procesa u rastućem fetalnom i novorođenačkom organizmu, terapije prilagođene sazrevanju su zamislive, ali su u ovoj fazi još daleko“, kaže Sperandio.