Zašto je 10 milijardi snežnih rakova umrlo od gladi u Beringovom moru

Zašto je 10 milijardi snežnih rakova umrlo od gladi u Beringovom moru

Tim morskih biologa sa Naučnim centrom za ribarstvo Aljaske američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu rešio je misteriju zašto je oko 10 milijardi snežnih rakova nestalo iz Beringovog mora još 2018/2019 – voda je tamo bila previše topla za njih.

U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nauka, grupa je koristila podatke iz prethodnih studija o tome kako snežni rakovi reaguju na toplije temperature da bi rešili misteriju. Gordon Kruse, član odbora za istraživanje severnog Pacifika, objavio je članak Perspective u istom izdanju časopisa u kojem je izneo događaje koji su okruživali pad populacije snežnih rakova i rad tima koji je uradio na ovom novom pokušaju da otkrije zašto.

Snežni rakovi su relativno mali rakovi, koji, uprkos svom imenu, nisu beli – oni su crveni, kao jastozi. Žive na dnu okeana u plitkim predelima i godinama se konzumiraju kao morska poslastica.

Aljaški ribari (i naučnici) prvi put su primetili dramatičan pad njihovog broja još 2021. Tada je, zbog pandemije, pecanje i proučavanje rakova stavljeno na pauzu na godinu dana. Potpuni obim nestanka rakova primećen je tek ranije 2023. godine – nestalo je preko 10 milijardi. Nakon što je otkrio ovaj alarmantni pad, istraživački tim je počeo da radi da otkrije šta se dogodilo.

Tim je počeo tako što je izviđao obližnja područja, nadajući se da su se rakovi jednostavno preselili na drugu lokaciju, ali nijedan znak od njih nije pronađen.

Zatim, napominjući da je oblast iskusila toplotni talas pre i tokom nestanka rakova, okrenuli su se rezultatima prethodne studije koja je otkrila da kada se temperatura vode poveća, potrebe za energijom za rakove se povećavaju. Istraživači su otkrili da ako se temperatura vode poveća za samo 3°C, kalorijske potrebe rakova su se udvostručile.

Zapisi su pokazali da je tokom toplotnog talasa temperatura vode porasla za 3°C, što je značilo da bi rakovima trebalo duplo više hrane da bi se izdržavali. Istraživački tim je takođe otkrio da je neposredno pre toplotnog talasa populacija rakova dramatično porasla, što znači da je došlo do velikog povećanja konkurencije za hranu. I to je, zaključuju istraživači, dovelo do toga da rakovi umru od gladi.