Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Liježu o urođenim limfoidnim ćelijama grupe 2 (ili ILC2) pokazuje da funkcionalno reprogramiranje ovih ćelija nakon njihovog izlaganja virusima omogućava našem telu da drugačije reaguje na izlaganje određenim respiratornim alergenima.
Higijenska hipoteza kaže da izlaganje u detinjstvu određenim mikroorganizmima štiti od razvoja alergijskih bolesti kao što je astma. U tom kontekstu, istraživači iz imunološko-vakcinološke laboratorije (FARAH istraživačka jedinica/Fakultet za veterinarsku medicinu) u Liježu pokazali su u Nature Immunologi 2017. da ih je infekcija laboratorijskih miševa gamaherpes virusom zaštitila od razvoja astme.
Da bi išli dalje u funkcionalnom razumevanju ovog mehanizma, istraživači iz Liježu sproveli su studiju, objavljenu u časopisu Science Immunologi, koja sada pokazuje da je funkcionalno reprogramiranje limfoidnih ćelija izazvano virusom jedan od mehaničkih ključeva.
„Urođene limfoidne ćelije 2. grupe (ILC2) su prvi put opisane 2010. godine“, objašnjava Laurent Gillet, profesor na Fakultetu veterinarske medicine. „ILC2 su uključeni u odgovore na alergene i određene viruse, uključujući virus gripa. Čak i ako je ova populacija u manjini u plućima, to ne umanjuje njihov značaj i ova nova studija naglašava njihovu centralnu ulogu u oblikovanju alveolarne niše. “
„Koncept niše se može uporediti sa kućom koja daje strukturu, podršku i identitet svom vlasniku. Ova ideja predlaže da je imunskoj ćeliji potrebna struktura i druge ćelije da bi pravilno funkcionisale. U slučaju alveole, ‘stanovnici „odgovaraju alveolarnim makrofagima“, kaže Pauline Loos, Fond za naučna istraživanja – istraživač FNRS koji je sproveo ovu studiju u laboratoriji.
„Tokom života, ove niše će biti preuređene pod uticajem faktora životne sredine“, nastavlja Benedikt Makijels, Fond za naučna istraživanja – istraživač saradnik FNRS-a i kodirektor studije. „Makrofagi nestaju i zamenjuju ih regrutovane ćelije, monociti, čiji će funkcionalni profil zavisiti od popravki napravljenih na ovoj kući tokom vremena, a posebno od ILC2 koji su deo njene strukture.
Ovo istraživanje omogućava da se po prvi put opiše modulirajući efekat ILC2 na makrofage izvedene iz monocita u odraslom dobu, u kontekstu virusne infekcije koja obezbeđuje zaštitu od razvoja alergijske astme. Ovo otkriće je od velikog značaja s obzirom na to da se alveolarna niša vremenom remodelira u skladu sa različitim događajima koji se sreću tokom života, kao što su respiratorne infekcije, ali i izloženost dimu cigareta ili zagađivačima.
Ove različite izloženosti su odgovorne za različite programe obrazovanja makrofaga od strane ILC2 i mogu delimično da objasne varijacije u osetljivosti na respiratorne bolesti uočene među pojedincima.
Ova studija je objavljena u Science Immunology.