Astronomi istražuju jato galaksija Abel S1136

Astronomi istražuju jato galaksija Abel S1136

Međunarodni tim astronoma je upotrebio radio teleskop australijskog kvadratnog kilometra Pathfinder (ASKAP) za obavljanje radio posmatranja galaktičkog jata poznatog kao Abel S1136. Rezultati kampanje posmatranja, objavljeni 23. maja u publikacijama  Astronomskog društva Australije, ukazuju na to da jato galaksija sadrži tri uske filamentarne strukture.

Jata galaksija sadrže do hiljade galaksija povezanih gravitacijom. One su najveće poznate gravitaciono vezane strukture u univerzumu i mogle bi poslužiti kao odlične laboratorije za proučavanje evolucije galaksija i kosmologije.

Abel S1136 je jato galaksija koje se nalazi u superjatu Riba-Cetus, sa crvenim pomakom od 0,06. Ima radijus od oko 2,44 miliona svetlosnih godina, masu od približno 129 triliona solarnih masa i osvetljenost na nivou od 5 miliona KV.

Prethodna zapažanja Abell S1136 su otkrila da on pokazuje difuznu radio emisiju strmog spektra, koja izgleda kao amorfna radio mrlja. Uočena emisija je pripisana brojnim radio izvorima klastera uključujući radio oreole, radio relikvije i ostatke radio galaksija.

Međutim, sada su nova ASKAP zapažanja Abela S1136 sprovedena od strane grupe astronoma na čelu sa Piterom. J. Macgregor sa Univerziteta Zapadni Sidnej u Australiji, ukazuju da difuzna radio emisija u klasteru ima složeniju strukturu nego što se ranije mislilo.

„Otkrili smo da difuzna radio emisija u centru klastera pokazuje više strukture nego što se vidi u prethodnim posmatranjima ovog izvora niske rezolucije, koji se ranije pojavljivao kao amorfna radio mrlja, po izgledu slična radio oreolu“, napisali su istraživači. u novinama.

ASKAP slike Abela S1136 pokazuju oblast difuzne emisije u opsegu od oko 1.470 svetlosnih godina, tri uska filamenta koja se nalaze unutar difuzne emisije, od kojih svaka ima oko 260-460 svetlosnih godina, i mali broj kompaktnih radio izvora.

Astronomi podvlače da difuzna emisija pokazuje neku strukturu koja nije viđena u ranijim posmatranjima niske rezolucije, a njena svojstva se ne poklapaju ni izbliza ni sa onima oreola ni mini oreola.

Istraživači primećuju da su tri filamenta slična onima koji se nalaze u drugim izvorima klastera koristeći posmatranja visoke osetljivosti. Međutim, oni ne isključuju mogućnost da predstavljaju neobičan širokougaoni radio izvor (VAT) – moćan, savijen radio izvor koji se obično povezuje sa dominantnom galaksijom u jatu ili grupi. Potrebne su dalje studije kako bi se utvrdilo koja je hipoteza tačna.

Studija je takođe otkrila da Abel S1136 pokazuje karakterističan obrazac emisije rendgenskih zraka koji je blisko usklađen sa radio emisijom iz najsjajnije galaksije klastera. Profil temperature rendgenskih zraka pokazuje da se čini da je jato u opuštenom stanju, bez dokaza o hladnom jezgru.

Sumirajući rezultate, autori rada zaključuju da mnogi klaster radio izvori, koji se smatraju glatkim proširenim izvorima, mogu pokazati složeniju strukturu, kao u slučaju Abell S1136.