Zapanjujući snimci otkrivaju okeansko dno koje apsolutno vrvi paukovima

Zapanjujući snimci otkrivaju okeansko dno koje apsolutno vrvi paukovima

Uz obalu Čilea i Perua, duž cele zapadne dužine Južne Amerike, morsko dno naglo, strmo uranja duboko u Tihi okean. Poznat kao rub Čilea, region je definisan sa tri tektonske ploče koje klize ispod kontinentalne ploče Južne Amerike.

Ovaj proces stvara neke zanimljive aktivnosti. Na spojevima gde se ploče spajaju, vulkanska aktivnost se diže ispod morskog dna, ulivajući dubokom okeanu toplinu i hemikalije. A gde takva hidrotermalna aktivnost buja, raste i čitav ekosistem, daleko ispod talasa.

Sa istraživačkog broda Falkor Instituta za okean Schmidt (takođe), tim pomorskih naučnika predvođen Džefrijem Marlouom sa Bostonskog univerziteta u SAD, Patrišom Eskete sa Univerziteta Aveiro u Portugalu i Eulogijom Sotoom sa Univerziteta Valparaiso u Čileu, se usudio da istražuje ove ekosisteme, mapirajući raznolikost i distribuciju morskog života koji roji u dubinama ispod.

Ekspedicija koja je trajala 55 dana počela je 11. oktobra, a već sada obilje podataka zadivljuje. I, kao deo njihovog prikupljanja podataka, istraživači dobijaju spektakularne video snimke prizora koji su obično zabranjeni za ljude, koristeći podvodno vozilo na daljinsko upravljanje, SuBastian.

„Kako morski organizmi umiru, oni tonu na morsko dno, gde su zatrpani u sedimentu – razlažući se i omogućavajući sporo nakupljanje metana. Na kraju, gas izlazi nagore kroz pukotine i pukotine, formirajući izlive metana“, objašnjava Institut.

„Mali jednoćelijski organizmi, hemosintetički mikrobi, pretvaraju metan u energiju za rast, formirajući karbonatne stene u tom procesu. Poznato je da su ova curenja neophodna staništa, a mikrobi koji konzumiraju metan osiguravaju da ovaj gas staklene bašte ostane zaključan u morskom dnu i izvan naša atmosfera“.

S obzirom da je ekspedicija još uvek u toku, naučni rezultati su možda daleko, ali ćemo se počastiti nekim od video snimaka. Neverovatna kompilacija nagoveštava mnogo više blaga koje dolazi.

Najvažnije su morsko dno koje vrvi paukovima; Lamellibrachia tubevorms toliko obilni da formiraju strukturu nalik grebenu oko koje se razvijaju čitave mreže ishrane; klizaljke, morske zvezde i anemone; i majku lignju od oniksa Gonatus, koja svoja jaja nosi na membrani poput ćebeta, koja se posle meseci pažljive inkubacije snažno protrese da bi se pomoglo njenom mladuncu da se izleže i otpliva.

U zasebnom video snimku objavljenom na Instagramu vidi se poliheta kako se talasa duž morskog dna, a čekinje blistaju od preliva. Ovi beskičmenjaci su izuzetno raznoliki i ispunjavaju važne ekološke uloge, služeći kao predator, plen i ekipa za čišćenje okeanskog detrita.

Objava koju deli Schmidt Ocean Institute (@schmidtocean)

Planirano je da se ekspedicija nastavi do 5. decembra. Do tada, istraživači će tražiti ranije neotkrivene otvore i otvore, sa fokusom na region koji se zove Čileanski trostruki čvor. Ovo je tačka na kojoj se ploče Naska i Antarktika potiskuju ispod južnoameričke ploče.

Tamo gde se dve prethodne ploče susreću, greben ide okomito na zonu subdukcije; to je jedino mesto na svetu gde se okeanski greben potiskuje ispod kontinentalne ploče. To znači da još više otkrića okeanskog života čeka u nekim od najdinamičnijih geofizičkih okruženja okeana.