Česte suše – ispresecane poplavama – postale su nova norma u istočnoj Istočnoj Africi u poslednjih nekoliko godina, izazivajući ogromnu krizu bezbednosti hrane. Godine 2020. Afrički rog je ušao u najdužu i najtežu sušu u više od 70 godina, a 2022. je bila najsuša prolećna suša zabeležena. Više od 20 miliona ljudi iskusilo je ekstremnu glad zbog neuspešne žetve, a bilo je više od 9 miliona uginuća stoke.
U onome što je opisano kao istočnoafrički klimatski paradoks, modeli klimatskih promena nisu predvideli ove suše, već su umesto toga predviđali povećane prolećne kiše. Međutim, istraživači sa Mreže sistema za rano upozoravanje na glad (FEVS NET) bili su u mogućnosti da predvide ove suše koristeći prilagođene prognoze zasnovane na temperaturama površine mora.
Iako je identifikovanje veze sa temperaturama u Tihom okeanu poboljšalo predviđanja, dajući humanitarnim humanitarnim agencijama šansu da smanje gubitak života i sredstava za život, naučnici ranije nisu u potpunosti razumeli zašto ova veza postoji. U nedavnoj studiji objavljenoj u Earth’s Future, Chris Funk i kolege istražuju šta uzrokuje ovu vezu.
Događaji u La Ninji postali su snažnije povezani sa sušama otkako se zapadni Pacifik dramatično zagrejao 1998. Istraživači su dalje istraživali podatke o temperaturama površine mora i zapažanjima padavina i primetili da rastuće temperature u zapadnom Pacifiku izazivaju okean od istoka ka- gradijent temperature površine zapadnog mora da postane ekstremniji.
U proleće, kada istočna Afrika obično doživljava kišnu sezonu, La Ninjas pojačan klimatskim promenama pojačava ovaj fenomen. Ovi gradijenti intenziviraju obrazac strujanja vazduha poznat kao Vokerova cirkulacija, koja ima tendenciju da izaziva visoku toplotu i vlagu u blizini Indonezije, ali smanjuje vlagu u istočnoj Africi.
Istraživači su pokazali da klimatski modeli predviđaju da će gradijent temperature površine mora od istoka prema zapadu Pacifika nastaviti da jača u narednim decenijama, tako da će verovatno suše i dalje biti česte u istočnoj Africi. Ali identifikovanje veze između temperature površine mora i padavina je već omogućilo naučnicima FEVS NET-a da predvide mnoge od najgorih sušnih perioda, kao i da predvide ekstremne kiše i poplave 2023. Ova studija dodatno poboljšava razumevanje naučnika o tome kako klimatske promene donose ekstremnije, ali predvidljive, fluktuacije u Vokerovoj cirkulaciji.