Zagrevanje dubokih morskih voda Antarktika doprinosi porastu nivoa mora u severnom Atlantiku

Zagrevanje dubokih morskih voda Antarktika doprinosi porastu nivoa mora u severnom Atlantiku

Analiza posmatranja privezivanja i hidrografskih podataka sugeriše da je duboka voda u severnom Atlantiku oslabila Atlantsku meridionalnu cirkulaciju. Dve decenije kontinuiranih posmatranja pružaju bolje razumevanje Zemljinog sistema regulacije klime.

Nova studija objavljena u časopisu Nature Geoscience koju su predvodili naučnici sa Univerziteta u Majamiju Rosenstiel School of Marine, Atmospheric i Earth Science, i Atlantska okeanografska i meteorološka laboratorija Nacionalne uprave za okeane i atmosferu, otkrila je da su promene životne sredine oko Antarktika izazvane ljudima. doprinoseći podizanju nivoa mora u severnom Atlantiku.

Istraživački tim je analizirao dve decenije okeanografskih podataka dubokog mora prikupljenih programima za posmatranje privezivanja kako bi pokazao da je kritični deo Zemljinog globalnog sistema okeanskih struja u severnom Atlantiku oslabio za oko 12% u poslednje dve decenije.

„Iako su ovi regioni udaljeni desetinama hiljada milja jedan od drugog i ambisalna područja su nekoliko milja ispod površine okeana, naši rezultati potvrđuju ideju da čak ni najudaljenija područja svetskih okeana nisu netaknuta ljudskim aktivnostima“, rekao je glavni autor studije Tiago Bilo, pomoćnik naučnika na NOAA kooperativnom institutu za morske i atmosferske studije Rosenstiel School.

Naučnici su analizirali podatke iz nekoliko programa za posmatranje kako bi proučavali promene tokom vremena u hladnoj, gustoj i dubokoj vodenoj masi koja se nalazi na dubinama većim od 4.000 metara (2,5 milje) ispod površine okeana koje teku od Južnog okeana ka severu i na kraju se uzdižu do plićeg dubine u drugim delovima globalnog okeana kao što je severni Atlantik.

Ova grana dubokog okeana – koju naučnici nazivaju ambisalnim udom – deo je Atlantske meridionalne preokretne cirkulacije (AMOC), trodimenzionalnog sistema okeanskih struja koje deluju kao „transportna traka“ za distribuciju toplote, hranljivih materija i ugljenika. dioksida širom svetskih okeana.

Ova pridodna grana sastoji se od vode na dnu Antarktika, koja nastaje hlađenjem morske vode u Južnom okeanu oko Antarktika tokom zimskih meseci. Među različitim mehanizmima formiranja ove pridnene vode, možda je najvažniji takozvano odbacivanje slane vode, proces koji se dešava kada se slana voda zamrzne.

Kako se morski led formira, on oslobađa so u okolnu vodu, povećavajući njegovu gustinu. Ova gusta voda ponire na dno okeana, stvarajući hladan, gust sloj vode koji se širi ka severu da bi ispunio sva tri okeanska basena – Indijski, Pacifik i Atlantski okean. Tokom 21. veka, istraživači su primetili da je tok ovog antarktičkog sloja preko 16°N geografske širine u Atlantiku usporen, smanjujući priliv hladnih voda na veće geografske širine i dovodeći do zagrevanja voda u dubokom okeanu.

„Područja pogođena ovim zagrevanjem prostiru se na hiljade milja u pravcu sever-jug i istok-zapad između 4.000 i 6.000 metara dubine“, rekao je Vilijam Džons, koautor i profesor nauka o okeanu na školi Rosenstiel. „Kao rezultat toga, postoji značajno povećanje sadržaja toplote u okeanu, što doprinosi lokalnom porastu nivoa mora zbog toplotnog širenja vode.

„Naša opservaciona analiza se poklapa sa onim što su numerički modeli predvideli — ljudska aktivnost bi potencijalno mogla da nametne promene cirkulacije u celom okeanu“, rekao je Bilo. „Ova analiza je bila moguća samo zbog decenija kolektivnog planiranja i napora više okeanografskih institucija širom sveta.“

Studija je nazvana „Slabljenje atlantskog meridijanskog prevrtanja cirkulacijskog ponora u severnom Atlantiku“, a njeni autori su Tijago Bilo, Vilijam Džons iz škole Rozenstil; Renellis Perez i Shenfu Dong iz NOAA atlantske okeanografske i meteorološke laboratorije i Torsten Kanzov iz Helmholc centra Alfred-Vegener Instituta za polarna i morska istraživanja u Njemačkoj.