Zagrevanje Arktika privlači morske predatore na sever

Zagrevanje Arktika privlači morske predatore na sever

Morski predatori su proširili svoje domete u arktičke vode u poslednjih 20 godina, vođeni klimatskim promenama i povezanim povećanjem produktivnosti.

Mora koja okružuju Arktik su važna ribarska i ekološka područja; takođe su među oblastima koje su najviše pogođene klimatskim promenama. Efekti zagrevanja voda i gubitka morskog leda na biodiverzitet ovih voda, a time i njihovu ekologiju, još uvek nisu u potpunosti shvaćeni.

Međunarodni tim istraživača na čelu sa dr Irene D. Alabijom u Arktičkom istraživačkom centru na Univerzitetu Hokaido ispitao je promene širom Arktika i regiona u bogatstvu vrsta, sastavu i potencijalnim asocijacijama vrsta. Njihovi nalazi, objavljeni u časopisu Scientific Reports, pokazuju da su nedavne promene u biodiverzitetu bile izazvane širenjem raspona vrsta koje se nalaze u pravcu pola.

„Koristili smo podatke o pojavi 69 vrsta vršnih predatora i mezopredatora u osam arktičkih oblasti od 2000. do 2019. godine“, objašnjava Alabija. „Kombinovali smo ove informacije sa podacima o klimi i produktivnosti u istom periodu da bismo mapirali distribuciju staništa specifičnih za vrstu.“

Tim je izračunao bogatstvo vrsta, sastav zajednice i zajedničke pojave između parova vrsta tokom 20-godišnjeg perioda istraživanja u svakoj od osam arktičkih oblasti. Bili su u stanju da zaključe o potencijalnim asocijacijama vrsta i promenama u njima iz podataka o zajedničkom pojavljivanju.

Njihov najvažniji nalaz je bio da se bogatstvo vrsta – broj različitih vrsta zastupljenih u istraživanim regionima – povećalo tokom perioda istraživanja, podstaknuto migracijom predatora na vrhuncu ka severu kao što su kitovi, ajkule i morske ptice. Mezopredatori kao što su ribe i rakovi su pokazali relativno ograničen stepen migracije ka severu, ograničen na plitka mora kontinentalnog pojasa Pacifika i Atlantika. Iako se prostorni obim razlikuje, ovo širenje ka severu bilo je vođeno promenama u klimi, produktivnosti ili oboje.

Ove klimatske promene biodiverziteta, zauzvrat, dovele su do promena u potencijalnim asocijacijama vrsta zbog preklapanja staništa između taksona iz različitih morskih zajednica tokom neviđenih perioda promena temperature i morskog leda.

„Naši nalazi su otkrili da promene u klimi i bogatstvu vrsta na Arktiku variraju u različitim velikim morskim područjima i ističu potencijalne regione klime i žarišta produktivnosti, kao i područja u nastajanju u kojima se vrste dobijaju“, zaključio je Alabija. „Ove informacije su relevantne za jačanje napora za očuvanje i upravljanje za održivo korišćenje resursa pod rastućim otiscima klimatskih promena na Arktiku.