Zagrejane vode izazivaju „super brzu evoluciju“ morskih sunđera

Zagrejane vode izazivaju „super brzu evoluciju“ morskih sunđera

Morski toplotni talasi izazvani klimom koja se zagreva su u stanju da izazovu brze promene u morskim sunđerima, a naučnici opisuju tempo promena kao „evoluciju velikom brzinom“.

Istraživanje morskih biologa sa Te Herenga Vaka—Viktorija univerziteta u Velingtonu otkrilo je da sunđeri koji prežive uslove morskih toplotnih talasa mogu da pretrpe značajne promene u svom mikrobnom sastavu u roku od jedne generacije.

Ove promene mogu biti način da se sunđeri izbore sa sve većim ekološkim stresom, kaže dr. kandidat Frančeska Strano koja je sprovela istraživanje sa profesorom Džejmsom Belom sa univerzitetske škole Te Kura Matauranga Koiora—Škole bioloških nauka.

U svojoj studiji, istraživači su izložili obični morski sunđer Crella incrustans uslovima morskog toplotnog talasa u laboratoriji.

„Naši eksperimenti su otkrili da je nešto više od trećine odraslih sunđera umrlo nakon samo 10 dana provedenih na 21°C – u uslovima sličnim onima u luci Velington tokom morskog toplotnog talasa u januaru 2018.“, rekao je profesor Bel.

Studija je takođe otkrila da sunđeri izloženi uslovima toplotnog talasa imaju izrazito relativno povećanje štetnih patogenih bakterija i bakterija povezanih sa stresom i smanjenje njihovih normalnih simbiotskih bakterija — sitnih organizama koji žive unutar sunđera.

Međutim, potomci ovih sunđera su prošli bolje, što ukazuje da su možda mogli da se prilagode vodama koje se zagrevaju.

„Važno je da sunđeri za bebe nisu pokazali porast patogenih bakterija kada su bili izloženi uslovima toplotnog talasa. Umesto toga, pokazali su porast simbiotske bakterije zvane Rubritalea marina.

„Postoji potencijalna strana ovoga. Mislimo da ova bakterija može da obezbedi sunđerima za bebe bolju sposobnost da se nose sa budućim toplotnim stresom – to je pomalo kao prirodna selekcija u akciji“, rekao je profesor Bel.

Sunđeri za bebe sa povećanom marinom Rubritalea rasli su brže od potomaka „kontrolnih“ sunđera koji nisu bili izloženi uslovima toplotnog talasa. Međutim, došlo je do značajnog kašnjenja u vremenu koje je bilo potrebno da sunđeri za bebe dostignu svoju mladost.

„Ovo kašnjenje bi moglo biti uzrokovano time što sunđeri privremeno prelaze u stanje mirovanja kako bi preživjeli periode ekološkog stresa, nešto što je viđeno kod drugih morskih vrsta kada su izložene visokim temperaturama.“

Strano je rekao da je potrebno više istraživanja o ulozi marine Rubritalea i dugoročnim efektima na sunđere gubitka nekih od njihovih simbiotskih bakterija.

„Moguće je da sunđeri izgube neke od svojih mikroba može biti dobra stvar, omogućavajući im da ‘promenjuju’ ili ‘promenjuju’ mikrobe koje sadrže da bi dobili nove i pružili im potencijal da prežive u novim ili drugačijim uslovima. Međutim, tokom ovim procesom takođe mogu izgubiti neke mikrobe koji su važni za druge funkcije – na primer, detoksikaciju.“

Sunđeri su među najrasprostranjenijim vrstama na dnu okeana i igraju glavnu ulogu u recikliranju hranljivih materija i uklanjanju zagađivača iz vode.

„One su zaista ključni deo morskog okruženja i promene u zajednicama sunđera imaju potencijal da izazovu efekte protoka na druge vrste. Zato je toliko važno saznati kako će na njih uticati vode koje se brzo zagrevaju. sa morskim toplotnim talasima. Moguće je da će neki sunđeri moći da se prilagode“, rekao je profesor Bel.