Gas ozon smanjuje rast tropskih šuma – ostavljajući oko 290 miliona tona ugljenika neuhvaćenih svake godine, pokazuju nova istraživanja.
Ozonski omotač u stratosferi štiti našu planetu od štetnog ultraljubičastog zračenja — a njegova zaštita je jedan od glavnih uspeha ekološke akcije.
Ali ozon na nivou zemlje – formiran kombinacijom zagađivača iz ljudskih aktivnosti u prisustvu sunčeve svetlosti – ometa sposobnost biljaka da apsorbuju ugljen-dioksid. Ozon je takođe štetan za ljudsko zdravlje.
Nova studija, objavljena u časopisu Nature Geoscience, izračunava da prizemni ozon smanjuje novi godišnji rast u tropskim šumama u proseku za 5,1%.
Efekat je jači u nekim regionima — tropske šume u Aziji gube 10,9% novog rasta.
Tropske šume su vitalni „ponori ugljenika“—hvataju i skladište ugljen-dioksid koji bi inače ostao u atmosferi i doprineo globalnom zagrevanju.
„Tropske šume igraju ključnu ulogu u uklanjanju naših emisija ugljen-dioksida“, rekao je ko-vodeći autor dr Aleksandar Čisman sa Univerziteta Džejms Kuk i Univerziteta Ekseter.
„Naša studija pokazuje da zagađenje vazduha može ugroziti ovu kritičnu uslugu ekosistema. Procenjujemo da je ozon sprečio hvatanje 290 miliona tona ugljenika godišnje od 2000. Nastali kumulativni gubitak jednak je smanjenju uklanjanja ugljenika od 17% u tropskim šumama, tako da daleko u ovom veku“.
Istraživači su sproveli eksperimente za merenje osetljivosti na ozon raznih vrsta tropskog drveća, a zatim su rezultate ugradili u kompjuterski model globalne vegetacije.
Urbanizacija, industrijalizacija, sagorevanje fosilnih goriva i požari doveli su do povećanja molekula „prekursora“—kao što su azotni oksidi—koji formiraju ozon.
„Predviđa se da će koncentracije ozona širom tropskih krajeva dalje rasti zbog povećane emisije prekursora i izmenjene atmosferske hemije u svetu koji se zagreva“, rekla je vodeći autor dr Flosi Braun, koja je nedavno diplomirala na Univerzitetu u Ekseteru.
„Otkrili smo da su područja trenutne i buduće obnove šuma — područja kritična za ublažavanje klimatskih promjena — neproporcionalno pogođena ovim povišenim ozonom.
„Jasno je da će kvalitet vazduha nastaviti da igra važnu, ali često zanemarenu ulogu u načinu na koji šume apsorbuju i skladište ugljenik.
Profesor Stiven Sič, sa Univerziteta u Ekseteru, dodao je: „Prihvatanje budućnosti sa većom zaštitom životne sredine dovelo bi do smanjenja prizemnog ozona, čime bi se poboljšao kvalitet vazduha i dodatna korist od povećanog unosa ugljenika u tropske šume.“
Rad je naslovljen „Smanjena produktivnost i smanjenje ugljenika u tropskim šumama usled izlaganja prizemnom ozonu“.