Zagađenje azotom je manje štetno za mešovite šume, pokazuje studija

Zagađenje azotom je manje štetno za mešovite šume, pokazuje studija

U studiji objavljenoj u časopisu Plant and Soil, istraživači sa Instituta za primenjenu ekologiju Kineske akademije nauka pokazali su da su mešane arišne i listopadne šume otpornije na zakiseljavanje zemljišta – smanjenje pH vrednosti zemljišta – nego čiste šume ariša.

Ovaj nalaz sugeriše da mešovite šume, koje sadrže različite vrste drveća, mogu biti efikasnija strategija upravljanja šumama u borbi protiv zakiseljavanja zemljišta.

Ljudske aktivnosti kao što su sagorevanje fosilnih goriva i upotreba hemijskih đubriva dovele su do visokog nivoa taloženja azota, prenosa azota iz atmosfere na površinu Zemlje, u mnogim regionima sveta; ovaj proces može izazvati zakiseljavanje zemljišta i neravnotežu biljnih hranljivih materija.

Dok se sprovode mere kontrole zagađenja vazduha, ukupni nivoi taloženja azota ostaju relativno visoki u nekim delovima Kine. Prethodna istraživanja su se prvenstveno fokusirala na umerene šume sa nedostatkom azota, ostavljajući odgovor šumskih ekosistema bogatih azotom i regulatornu ulogu sastava vrsta drveća nejasnim.

Istraživači su sproveli novu studiju postavljanjem simuliranih eksperimenata taloženja azota u šumama ariša (Larik Kaempferi) i mešovitim arišno-listopadnim šumama u okrugu Kingiuan, Liaoning. Tokom četiri godine analizirali su efekte dodavanja azota na tlo i lišće drveća.

Istraživači su otkrili da dodavanje azota povećava sadržaj azota nitrata u zemljištu arišove šume, smanjuje izmenljive bazne katjone i pH u sloju legla i mineralnoj površini zemljišta i povećava izmenljive jone vodonika i aluminijuma u ​​zemljištu, što dovodi do zakiseljavanja zemljišta u zemljištu. slojeva.

Pored toga, dodavanje azota smanjilo je odnos ugljenika i azota u iglicama ariša u čistim šumama ariša. Za razliku od šuma ariša, mešovita šuma nije pokazala značajne promene u sadržaju neorganskog azota u zemljištu, pH ili sadržaju hranljivih materija u listovima dominantnih vrsta drveća kao rezultat dodavanja azota.

Ova studija pruža vredan uvid u upravljanje šumskim ekosistemima. Rezultati sugerišu da u severoistočnim regionima Kine uspostavljanje mešovitih šuma može biti bolja praksa gazdovanja šumama za sprečavanje zakiseljavanja zemljišta u uslovima povećanog taloženja azota. Razumevanjem osobina različitih vrsta šumskog drveća, možemo bolje upravljati našim šumskim ekosistemima kako bismo se suočili sa izazovima životne sredine.