Zabrane plastičnih kesa širom države u Sjedinjenim Državama dovele su do značajnog smanjenja broja kesa pronađenih na plažama i vodenim putevima, navodi se u naučnoj analizi objavljenoj u ponedeljak.
Broj kesa sa namirnicama koje su prikupili volonteri za Međunarodno čišćenje obale (ICC) kompanije Ocean Conservanci udvostručio se tokom pandemije COVID-19, perioda koji je obeležen porastom upotrebe plastičnih kesa i privremenom suspenzijom zabrana.
Ali od 2020. godine, pošto je procenat američke populacije obuhvaćene zabranama širom države porastao sa 12 na 25 procenata, došlo je do smanjenja broja torbi prikupljenih po volonteru od 2022. do 2023. za 29 procenata u poređenju sa nivoima pre pandemije (2013. -2019).
Kalifornija je bila prva od jedanaest država koja je usvojila zabranu plastičnih kesa, koja je na snazi od 2015. godine.
„Poznato je da su plastične kese jedna od najsmrtonosnijih vrsta plastičnog zagađenja u našim okeanima“, rekla je za AFP Anja Brandon, direktorka politike plastike u Ocean Conservanci.
„Bili smo zaista uzbuđeni što vidimo da sa povećanjem procenta Amerikanaca koji su obuhvaćeni snažnom zabranom plastičnih kesa, vidimo manje zagađenja plastičnih kesa u našem skupu podataka ICC-a“, dodao je Brendon, inženjer zaštite životne sredine koji je pomogao u izradi državnih i nacionalnih zakonodavstvo o zagađenju plastikom.
Podaci su izvučeni iz ICC-a, godišnjeg međunarodnog napora za čišćenje koji se sprovodi od 1986. godine, kao i drugih dobrovoljnih napora za čišćenje zabeleženih u aplikaciji Clean Svell ili listovima podataka koji doprinose bazi podataka o morskom otpadu kompanije Ocean Conservanci.
Ocean Conservanci primenjuje statističke metode za merenje podataka građanske nauke, uzimajući u obzir varijacije u obimu informacija prikupljenih na različitim lokacijama.
Kao najveća baza podataka te vrste, podaci ICC-a informišu naučnike, konzervatore i kreatore politike. Imao je ključnu ulogu u oblikovanju dva kalifornijska zakona o zagađenju plastikom i zabrani puštanja balona na Floridi, koja je usvojena ranije ove godine.
Kornjače i ptice pogrešno shvataju plastične kese kao meduze i gutaju ih.
„Kada se progutaju, mogu se skupiti i umotati u stomak ili creva životinje“, objasnio je Brendon. To može izazvati blokade i ostaviti ih nesposobnim da se hrane, što dovodi do gladovanja. Takođe može uticati na plovnost kornjača, sprečavajući ih da plivaju.
Analiza dolazi uoči sledeće runde pregovora UN o plastičnom sporazumu, koja će se održati u Busanu, u Južnoj Koreji, u novembru.
„Svake godine, 11 miliona metričkih tona plastike uđe u naše okeane — to je više od kamiona plastike za smeće svakog minuta“, rekao je Brendon.
„Mislim da je to odličan podsetnik da se sistemski izazovi plastičnog zagađenja neće rešiti sami od sebe – potrebne su nam jake, efikasne političke intervencije, znamo šta su to, imamo podatke da ih podržimo, samo nam treba više njih.
Ona je ohrabrila ljude da učestvuju u sledećem međunarodnom čišćenju obale zakazanom za 21. septembar, ne samo da uklone smeće, već i da doprinesu naporima za prikupljanje podataka.