Za mnoge životinje spavanje je društvena aktivnost, ali međusobne veze nisu u potpunosti shvaćene

Za mnoge životinje spavanje je društvena aktivnost, ali međusobne veze nisu u potpunosti shvaćene

Grupno spavanje može uticati na to kada životinje spavaju, koliko dugo spavaju i koliko duboko spavaju. Na primer, grupe merkata vreme spavaju prema „tradiciji spavanja“; maslinasti babuni spavaju manje kada se njihova grupa poveća; bumbari potiskuju san u prisustvu potomstva; a miševi koji zajedno spavaju mogu doživeti sinhronizovani REM san.

Da bismo u potpunosti razumeli i spavanje i društvene strukture životinja, moramo da obratimo više pažnje na „društvenu stranu“ spavanja, tvrde bihevioristi životinja u članku objavljenom 5. septembra u časopisu Trendovi u ekologiji i evoluciji.

Iako mnoge životinje spavaju u grupama, većina studija spavanja se sprovodi u laboratorijskim uslovima koji uzimaju u obzir samo jednu životinju. Ove laboratorijske studije sna pružaju informacije visoke rezolucije o dubini i fazi spavanja, ali nisu u stanju da obuhvate okruženje ili društveni kontekst u kojem se spavanje obično dešava.

Da bismo razumeli međusobne veze između spavanja i društvenosti, istraživači kažu da moramo proučiti grupe spavajućih životinja u divljini.

„Društveni san je istraživačka granica za koju verujemo da ima uzbudljiv potencijal za nove uvide u nauku o spavanju i živote divljih životinja“, pišu istraživači, među kojima su bihejvioralni ekolozi Pritish Chakravarti i Margaret Crofoot sa Instituta Maks Plank za ponašanje životinja i Univerzitet u Konstancu Nemačka.

„Predlažemo novi okvir koji koristi istovremeno praćenje sna članova društvenih grupa, u kombinaciji sa vremenskim serijama i analizama društvenih mreža, kako bi se istražilo kako društveno okruženje oblikuje (i kako ga oblikuje) san.

Da bi proučavali san u divljini, istraživači preporučuju korišćenje tehnologija kao što su nosivi ili implantabilni akcelerometri, koji pružaju informacije o pokretima životinja uz video ili direktna posmatranja ponašanja životinja.

Uparivanje ovih podataka o spavanju sa merenjima društvenih mreža grupe kao što su hijerarhije dominacije i srodnički odnosi, na primer, moglo bi da pruži važne ekološke i evolucione uvide u uticaj sna na kondiciju i opstanak kako pojedinaca tako i grupa životinja, kažu istraživači.

„Verovatno će na ključne aspekte ponašanja grupe, uključujući koordinaciju, donošenje odluka i potencijal saradnje, uticati san njenih članova“, pišu oni.

„Prikupljanjem podataka o spavanju i društvenosti i primenom naših predloženih alata za analizu socijalnog sna, možemo početi da otkrivamo adaptivne funkcije i evolucione kompromise sna koji se možda neće otkriti samo proučavanjem pojedinačnih životinja.“