Vrste australijskih guštera ponovo otkrivene nakon straha od izumiranja

Vrste australijskih guštera ponovo otkrivene nakon straha od izumiranja

Retki gušter je ponovo otkriven 50 godina nakon što je poslednji put viđen.

Da je izumro, viktorijanski pašnjački zmaj bez ušiju bi bio prvi poznati gmizavac iz kontinentalne Australije koji je izgubljen. Njegovo ponovno otkrivanje daje drugu šansu da mu pomogne da izbegne ovu sudbinu.

To nije mit: ovaj australijski zmaj je veoma živ.

Pošto nije viđen od 1969. godine, postojala je zabrinutost da je viktorijanski zmaj bez ušiju na travnjacima izumro. Smatralo se da je širenje Melburna, glavnog grada Viktorije, kao i širenje invazivnih predatora poput lisica i mačaka, uništilo ovu vrstu.

Međutim, ponovna istraživanja njegovog nekadašnjeg staništa otkrila su da je zmaj i dalje živ i zdrav. Dok se njegova tačna lokacija čuva u tajnosti, već su u toku napori da se utvrdi kako najbolje pomoći gmizavcu da se oporavi.

Ingrid Stit, ministarka za životnu sredinu Viktorije, kaže: „Ovo je neverovatno otkriće i nudi nam priliku da povratimo vrstu za koju se smatralo da je izgubljena za našu državu i svet.

„Uz pomoć naših partnera nastavićemo da se borimo protiv izumiranja ove kritično ugrožene vrste, osiguravajući da buduće generacije mogu da vide i uče o ovom neverovatno jedinstvenom gušteru.

Kao i mnoge domaće australijske vrste, viktorijanski zmaj bez ušiju na travnjacima nije prošao dobro sa promenama u ekosistemima Australije u poslednjih nekoliko stotina godina.

Do nekih od najvećih promena došlo je zbog uvođenja invazivnih vrsta. Mačke su, na primer, uveli kao kućne ljubimce od strane evropskih doseljenika u kasnim 1700-im, što je dovelo do velikih divljih populacija koje svake godine konzumiraju oko 240 miliona domaćih australijskih životinja.

Uprkos tome što živi u jazbinama pauka i ima nizove šiljastih krljušti duž tela, zmaj nije bio bezbedan od ovih predatora, koji su smanjili njegovu populaciju.

Istovremeno, Australija postaje sve urbanija. Rast gradova kao što je Melburn znači da ostaje samo 1% travnjaka koje je zmaj nazivao domom, sa onim lokacijama u oblastima koje će verovatno biti razvijene u narednim godinama.

Uprkos ovim pritiscima, međutim, zabrinutost za sudbinu vrste možda nije bila tolika koliko bi trebalo da bude. To je zato što je ova vrsta bila spojena sa dva bliska rođaka koji su živeli negde drugde, tako da se smatralo da njena populacija nije bila tako opasno niska kao što je zapravo bila.

U 2019. godini, studija je otkrila da je viktorijanski zmaj bez ušiju na pašnjacima samostalna vrsta, formalnije poznata kao Timpanocriptis pinguicolla. Pošto su istraživanja na mestima nepotvrđenih viđenja 1988. i 1990. godine izvukla praznine, istakla je potrebu za hitnim radom na boljem razumevanju ovih gmizavaca.

Važno je napomenuti da, iako je vrsta sigurno u opasnosti od izumiranja, ne može biti proglašena izumrlom dok se ne provjere sva potencijalna staništa. Četiri godine kasnije, ova istraživanja su konačno rezultirala ponovnim otkrićem guštera.

Ponovno otkrivanje izumrle australijske vrste nije sasvim bez presedana. Leadbeaterov oposum, sisar koji se nalazi samo u Viktorijinim visoravnima, ponovo je otkriven 1960-ih nakon što se pretpostavljalo da je izgubljen početkom dvadesetog veka.

Međutim, oposum je i dalje kritično ugrožen uprkos više od 60 godina napora da se ojača njegova populacija. Nadamo se da će brzim kretanjem viktorijanski pašnjački zmaj bez ušiju moći da izbegne iste probleme.

Prvi korak je da se sazna koliko je gmizavaca ostalo, a australijska vlada je uložila samo 100.000 A$ da obuči pse tragače da ih traže.

Tanja Plibersek, ministarka za životnu sredinu i vode Australije, kaže: „Tako je uzbudljiva vest da je viktorijanski zmaj bez ušiju na travnjaku ponovo otkriven, i to je podsetnik zašto je toliko važno ulagati u obnovu staništa i iskorenjivanje divljih vrsta poput mačaka i lisice“.

„Da bismo najbolje podržali oporavak viktorijanskog pašnjačkog zmaja bez ušiju, moramo da znamo gde se nalaze. Psi za otkrivanje su efikasan i neinvazivan način da se pronađe ovaj veoma zagonetni i kritično ugrožen gušter u divljini.“

U međuvremenu, Zoološki vrtovi Viktorije su spremni da uspostave program uzgoja životinja u zatočeništvu u nadi da mogu povećati divlju populaciju zmaja, usred razvoja šireg plana oporavka vrsta.

U ovome, zmaj sledi stopama dva druga australska gmizavaca, plavorepog skinka sa Božićnog ostrva i okovanog gekona Božićnog ostrva, koji potiču sa teritorije koja im daje ime.

Njihov broj je porastao nakon što su odvedeni u zarobljeništvo kako bi se sprečilo da idu istim putem kao i šipavac na Božićnom ostrvu, kojeg su invazivne vrste zbrisale.

Preduzimajući proaktivnu akciju, nadamo se da će jedinstveni i krhki biodiverzitet Australije moći bolje da toleriše izazove u godinama koje dolaze.