Naučnici otkrivaju: Vreme na Mesecu teče brže nego na Zemlji

Naučnici otkrivaju: Vreme na Mesecu teče brže nego na Zemlji

Naučnici NASA-e su otkrili da se vreme na Mesecu kreće brže nego na Zemlji, što bi moglo biti ključno za uspeh budućih misija Artemis koje planira američka svemirska agencija. Studija je pokazala da je Mesec napredovao za 57 milionitih delova sekunde u odnosu na svaki dan na Zemlji, zbog svoje manje gravitacije i specifičnih orbitnih karakteristika.

Ovo otkriće je od posebnog značaja jer će tačno merenje vremena biti kritično za navigaciju i bezbednost tokom planiranih sletanja i istraživanja lunarnih površina. NASA planira da vrati astronaute na Mesec do 2026. godine kao deo misije Artemis, pripremajući teren za eventualne lunarne baze koje bi služile kao baza za buduće misije na Mars.

„Gledamo na trajno prisustvo na Mesecu“, izjavila je Šeril Gremling, NASA-ina inženjerka navigacionih sistema, naglašavajući važnost preciznosti u vremenskom merenju. S obzirom na to da infrastruktura kao što je GPS pruža vreme do nivoa nanosekunde na Zemlji, ta ista preciznost će biti ključna i za misije na Mesecu.

Studija, koju je vodio fizičar Slava Turishev iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon, pruža naučnicima osnovu za razradu novog vremenskog referentnog sistema za Mesec. Ovaj sistem će omogućiti međunarodnim svemirskim agencijama da se usaglase oko navigacije i istraživanja lunarnog prostora.

Konačna definicija lunarnog vremena će zahtevati dodatne proračune i potvrdu od strane međunarodnih tela, što će biti tema rasprave na predstojećem sastanku Međunarodne astronomske unije. Ovo istraživanje nagoveštava da će precizno merenje vremena biti ključno za uspešno sprovođenje ambicioznih svemirskih misija u narednim godinama.