Vraćanje proizvodnje solarnih panela u SAD može olakšati klimatske promene

Vraćanje proizvodnje solarnih panela u SAD može olakšati klimatske promene

Domaća proizvodnja solarnih panela — od kojih se većina sada proizvodi u Aziji — može ubrzati dekarbonizaciju u SAD i brže smanjiti klimatske promene, prema novom istraživanju Cornell Engineering objavljenom 8. marta od strane Nature Communications.

„Ako vratimo proizvodnju solarnih panela u SAD, to nam pomaže da brže ostvarimo ciljeve dekarbonizacije“, rekao je Haoiue Liang, student doktorskih studija sistemskog inženjeringa, koji je koautor „Reshoring Silicon Photovoltaics Manufacturing doprinosi dekarbonizaciji i ublažavanju klimatskih promena“ sa Fengki Iou, Rokanne E. i Michael J. Zak profesorima inženjeringa energetskih sistema.

„Kako se solarni fotonaponski paneli pojavljuju kao glavni izvor energije koji će karakterisati američko energetsko tržište do kraja 21. veka“, rekao je Liang, „proizvodnja i nabavka panela ovde će biti u skladu sa našim klimatskim ciljevima i ciljevima naše energetske politike.

Proizvodnja fotonaponskih panela od kristalnog silikona u SAD rešava logističke izazove i olakšava probleme sa gasovima staklene bašte, navodi se u dokumentu.

Naučnici su analizirali proizvodnju u SAD kako bi saznali kako može da smanji emisije gasova staklene bašte i upotrebu energije. Ako proizvodnja solarnih panela može da se vrati u SAD do 2035. godine, emisije gasova staklene bašte nastale stvaranjem panela bi se smanjile za 30%, a potrošnja energije bi bila smanjena za 13%, u poređenju sa 2020, kada su se SAD skoro u potpunosti oslanjale na međunarodne trgovinske partnere .

Do 2050. godine, solarni paneli napravljeni i korišćeni u SAD biće efikasniji i smanjiće ugljenični otisak za 33% i koristiti 17% manje energije od solarnih panela koji se dobijaju širom sveta 2020.

Prognoza za ublažavanje klimatskih promena bi se ispunila i vraćanjem proizvodnje solarnih panela nazad u SAD i posedovanjem uglavnom obnovljive energije u energetskoj mreži, što se očekuje u narednim decenijama.

Na osnovu projekcija o tranziciji dekarbonizacije energije koja se dešava uporedo sa ponovnom distribucijom, rekli ste, SAD će videti veći udeo obnovljive energije koja predstavlja potrošnju primarne energije i ukupnu nižu potrošnju primarne energije tokom godina za proizvodnju solarnih panela.

Savezni zakon o smanjenju inflacije — koji je potpisan u avgustu 2022. — predviđa 369 milijardi dolara poslovnih podsticaja i poreskih kredita za izgradnju čiste energetske ekonomije, navodi Bela kuća. Pored vetroturbina i postrojenja za baterije na mreži, zakon predviđa proizvodnju od 950 miliona solarnih panela.

U 2022. godini, oko 4,24 triliona kilovat sati električne energije proizvedeno je u zemlji u komunalnim postrojenjima u Sjedinjenim Državama, prema američkoj Upravi za energetske informacije. Oko 22% te električne energije dolazilo je iz obnovljivih izvora energije, ali je samo 3,4% proizvedeno iz solarne energije.

„Do 2050. godine, otprilike polovina električne energije u SAD će dolaziti iz solarne energije. Sada imamo samo oko 3%“, rekli ste. „SAD se pojačavaju. Povećaćemo solarni kapacitet sa 74 gigavata u 2022. na projektovanih 1.600 gigavata do 2050. To znači da će nam trebati mnogo više panela u naredne tri decenije.

Rekli ste da je globalni lanac snabdevanja fotonaponskim panelima od kristalnog silicijuma sve krhkiji, jer nedavna kriza transporta tokom pandemije i drugi geopolitički rizici prete da odlože velike solarne projekte.

„Efekti restrukturiranja lanca snabdevanja nastavljaju da se šire kroz fotonaponsku industriju“, rekao je on, „pošto preveliko oslanjanje na globalnu trgovinsku strukturu naglašava poremećaje koji ugrožavaju sve uključene zemlje“.

Novi dokument stvara razumna predviđanja za scenarije koji uključuju domaće snabdevanje panela u centru SAD, što bi moglo dovesti do konkurentnog lanca snabdevanja proizvodnje komponenti modula solarnih panela u regionima kao što su Alabama, Florida i Džordžija.

„Kada uzmete u obzir da će industrija solarnih panela porasti za faktor od preko 10 do sredine veka, te uštede emisije gasova staklene bašte mogu biti prilično značajne“, rekao je Iou, koji je takođe viši saradnik na fakultetu u Cornell Atkinson centru za održivost.