Nova studija objavljena u časopisu PLOS ONE pokazuje da zvukovi mogu značajno uticati na ravnotežu ljudi sa vestibularnom hipofunkcijom – poremećajem u vestibularnom sistemu koji izaziva gubitak ravnoteže. Iako je već dokazano da vizuelne informacije, poput vrtložnih slika ili stroboskopa, mogu izazvati nestabilnost, ovo istraživanje sugeriše da zvučni faktori takođe mogu biti remetilački za one sa ovim poremećajem.
Glavni autor istraživanja, Anat Lubecki, vanredni profesor fizikalne terapije na NIU Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development, ističe da zvukovi često nisu uzimani u obzir tokom terapija koje pomažu u poboljšanju ravnoteže, ali da ovi nalazi naglašavaju značaj uključivanja zvučnih stimulacija u procese dijagnostike i lečenja.
U eksperimentu sa 69 učesnika, istraživači su simulirali iskustvo putovanja metroom, koristeći slušalice sa virtuelnom stvarnošću. Dok su učesnici doživljavali vizuelne prikaze i zvukove podzemne železnice, mereni su pokreti tela i glave, kao pokazatelji ravnoteže. Rezultati su pokazali da je kod osoba sa vestibularnom hipofunkcijom, pokretni vizuelni prikazi u kombinaciji sa zvukovima (beli šum ili snimci podzemne železnice) izazivao najveću količinu ljuljanja, što ukazuje na veću nestabilnost.
Ovi rezultati sugerišu da zvučni faktori treba da se uzmu u obzir pri izradi intervencija za osobe sa problemima sa ravnotežom, uključujući terapije koje koriste stvarne zvuke iz okruženja pacijenata u kombinaciji sa vizuelnim stimulacijama.