Visoko precizno sekvenciranje genoma heljde daje nadu za buduće žetve

Visoko precizno sekvenciranje genoma heljde daje nadu za buduće žetve

Istraživačka grupa koju predvodi Visoka poljoprivredna škola Univerziteta Kjoto dešifrovala je preciznu sekvencu genoma heljde na hromozomskom nivou, što je ključni korak ka otkrivanju evolucije genoma heljde i porekla kultivisanog useva.

Promenom specifičnih gena metodom nezavisnom od uobičajenih tehnika za uređivanje genoma, istraživači su uspešno razvili samooplodnu sortu heljde, kao i novu vrstu useva sa lepljivom teksturom nalik na mochi. Ovaj metod oplemenjivanja može doprineti raznovrsnijem spektru useva siročadi nego što je to moguće sa postojećim tehnologijama za uređivanje genoma.

Rad „Sekvenciranje genoma otkriva genetsku arhitekturu heterostilije i istoriju pripitomljavanja obične heljde“ pojavio se 10. avgusta 2023. u Nature Plants.

Sa predviđanjem da će svetska populacija dostići 9,7 milijardi do 2050. godine, sve veća zavisnost od tri glavne žitarice — pirinča, pšenice i kukuruza — podigla je interesovanje za manje uobičajene useve bez roditelja. Dešifrovanje genoma ovih useva korišćenjem tehnologije sekvenciranja sledeće generacije može da unapredi njihovo efikasno oplemenjivanje, što predstavlja ključni korak ka postizanju ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija „Nulta glad“, „Dobro zdravlje i blagostanje“ i „Odgovorna potrošnja i proizvodnja .“

Međunarodni istraživački tim koji je napravio ove nalaze predvodi Iasuo Iasui sa Fakulteta za poljoprivredu na Univerzitetu Kjoto, a uključuje RIKEN, Japansku nacionalnu organizaciju za istraživanje poljoprivrede i hrane; Univerzitet Chiba; Univerzitet prefekture Kjoto, Institut za istraživanje DNK Kazusa; Diplomski univerzitet za napredne studije ili SOKENDAI; Poljoprivredni univerzitet u Junanu; i Univerzitet u Kembridžu.