Više od osam miliona ljudi u SAD pati od psorijaze, stanja u kojem se ćelije kože nagomilavaju i formiraju suve mrlje koje svrbe. Prema jednoj od najvećih studija do sada, nivo vitamina D kod osobe može igrati važnu ulogu u težini psorijaze.
Analiza, koja je uključila skoro 500 slučajeva psorijaze iz Nacionalne ankete o zdravlju i ishrani (NHANES), pokazala je linearnu vezu između povećanja težine psorijaze i smanjenja nivoa vitamina D merenih putem krvnih testova.
„Lokalne sintetičke kreme sa vitaminom D se pojavljuju kao nove terapije za psorijazu, ali one obično zahtevaju lekarski recept“, rekla je Rejčel K. Lim, kandidat za doktora medicine na Medicinskom fakultetu Varren Alpert Univerziteta Braun. „Naši rezultati sugerišu da ishrana bogata vitaminom D ili oralna suplementacija vitaminom D takođe mogu pružiti neku korist pacijentima sa psorijazom.“
Lim je predstavio nalaze na NUTRITION 2023, godišnjem sastanku Američkog društva za ishranu održanom od 22. do 25. jula u Bostonu.
Istraživački tim je predvodio Eunioung Cho, ScD, vanredni profesor na Odeljenju za dermatologiju na Medicinskom fakultetu Varren Alpert na Univerzitetu Braun koji proučava ulogu ishrane i faktora životne sredine u raku kože i inflamatornim bolestima kože kao što je psorijaza. Smatra se da vitamin D utiče na razvoj kožnih bolesti tako što utiče na imuni odgovor tela i kroz direktne efekte na ćelije uključene u popravku kože.
„Sa rastućim interesovanjem javnosti za suplementaciju vitaminima, želeli smo dalje da ispitamo vezu između nivoa vitamina D i težine psorijaze“, rekao je Cho. „Nekoliko studija je tražilo ovu povezanost u grupama ljudi, posebno u velikoj populaciji SAD, ili je ispitivalo ovaj odnos kroz sočivo kliničke ishrane.
Za novu studiju, istraživači su identifikovali 491 slučaj psorijaze od više od 40.000 učesnika NHANES-a, sa 162 slučaja od 2003-2006 i 329 od 2011-2014. Takođe su izvukli podatke o nivoima vitamina D, samoprijavljenoj površini tela zahvaćenom psorijazom i drugim faktorima uključujući starost, pol, rasu, indeks telesne mase i pušački status.
Nakon prilagođavanja faktorima životnog stila kao što je pušenje, analiza je pokazala da su niži nivoi vitamina D i nedostatak vitamina D značajno povezani sa većom težinom psorijaze. Istraživači su takođe otkrili da su pacijenti sa najmanjom površinom tela zahvaćenom psorijazom imali najviši prosečni nivo vitamina D, dok su oni sa najvećim zahvaćenim područjem imali najniže prosečne nivoe vitamina D.
„Samo jedna prethodna studija, objavljena 2013. godine, koristila je podatke NHANES-a za analizu odnosa između vitamina D i psorijaze“, rekao je Lim. „Uspeli smo da dodamo novije podatke, koji su više nego utrostručili broj analiziranih slučajeva psorijaze, čineći naše rezultate ažurnijim i statistički moćnijim od ranije dostupnih podataka.“
Iako je toksičnost vitamina D u ishrani retka, istraživači savetuju ljudima sa psorijazom da se konsultuju sa svojim lekarima i dermatolozima pre uzimanja suplemenata.