Velika studija iz stvarnog sveta upoređuje savremene opcije lečenja plućne embolije

Velika studija iz stvarnog sveta upoređuje savremene opcije lečenja plućne embolije

Velika, moderna analiza iz stvarnog sveta objavljena danas u časopisu Društva za kardiovaskularnu angiografiju i intervencije pruža vitalni uvid u bezbednost novih terapija uključujući trombolizu usmerenu kateterom uz pomoć ultrazvuka (USCDT) i mehaničku trombektomiju (MT) koje su razvijen za rešavanje povećanog morbiditeta i mortaliteta od plućne embolije (PE) sa povišenim rizikom. Nalazi su predstavljeni danas na TCT 2023.

Plućna embolija je potencijalno opasno po život stanje gde se krvni ugrušak emboliše u pluća, ometajući protok plućne krvi. Tradicionalno, opcije lečenja su uključivale terapiju antikoagulansima, au teškim slučajevima i hiruršku intervenciju. Međutim, nedavni napredak u medicinskoj tehnologiji uveo je nove minimalno invazivne procedure kao što su tromboliza usmerena kateterom uz pomoć ultrazvuka i mehanička trombektomija.

Tromboliza usmerena kateterom uz pomoć ultrazvuka je procedura u kojoj se kateter provlači kroz krvne sudove do mesta ugruška, a trombolitički lek se isporučuje direktno u tromb. Ultrazvučna energija se primenjuje tokom infuzije da pomogne u razbijanju ugruška i obnavljanju protoka krvi. Mehanička trombektomija podrazumeva korišćenje uređaja za fizičko uklanjanje tromba iz krvnog suda.

U REAL.PE studiji, analizirani su svi podaci iz sistema Truveta, Inc. uključujući 83.612.413 pacijenata lečenih u 16 ​​zdravstvenih sistema. Ovo je uključivalo analizu 535.567 sa PE. Identifikovan je svaki pacijent lečen USCDT (Boston Scientific) ili MT (Inari Medical) za PE. Primarna analiza obuhvatila je svaku proceduru obavljenu u okviru sistema koja obuhvata procedure obavljene od januara 2009. do maja 2023. godine.

Takođe je izvršena savremena analiza svih procedura u periodu od januara 2018. do maja 2023. kako bi se omogućilo fokusiranje na procedure koje se izvode korišćenjem savremenih tehnika i proceduralnih veština. Krvarenje je procenjeno direktnom laboratorijskom analizom i dokumentacijom o davanju transfuzije. Takođe su modelovane definicije ISTH i BARC 3b. Urađena je višestruka logistička regresiona analiza velikog krvarenja i merena je smrtnost u bolnici i srednja dužina boravka.

Rezultati studije su bili informativni i važni. Pokazalo se da je sve veća upotreba naprednih endovaskularnih terapija i tromboliza usmerena kateterom uz pomoć ultrazvuka se pojavila kao poželjan pristup zbog manjeg rizika od komplikacija, posebno velikog krvarenja. Ovaj nalaz je pokazano u obe kohorte i po svim merilima.

Povećani rizik od intrakranijalnog krvarenja sa MT takođe je prikazan u medicinskim podacima kodiranja dokumentovanim u roku od 7 dana nakon procedure. Nije bilo statistički značajnih razlika između terapija u dužini boravka, readmisiji ili bolničkom mortalitetu. Studija je takođe istakla važnost individualnih karakteristika pacijenata u određivanju najpogodnijeg modaliteta lečenja.

Za primarnu analizu, 2.259 pacijenata (N=1577 USCDT, N=682 MT), a za savremenu analizu 1.798 pacijenata (N=1.137 USCDT, N=661 MT) je zadovoljilo kriterijume.

Incidencija smanjenja hemoglobina (>2 i >5 g/dL) i primljenih transfuzija bila je značajno veća među pacijentima koji su lečeni MT u obe analize, kao i ISTH i BARC3b veliko krvarenje (primarno: ISTH MT 17,3% naspram USCDT 12,4% p= 0,002; BARC3b MT 15,4% naspram USCDT 11,8% p=0,019) (savremeno: ISTH MT 17,2% naspram USCDT 11,0% p =0,0002; BARC3B MT 15,4% = p=0,02%0). Regresiona analiza je pokazala da je MT jedinstveno povezan sa velikim krvarenjem. Srednja vrednost LOS-a, 30-dnevni ponovni prijem svih uzroka i bolnička smrtnost bili su slični između grupa. Intrakranijalno krvarenje je bilo češće kod MT.

„Ova studija je značajan korak napred u našem razumevanju dostupnih opcija lečenja za plućnu emboliju“, rekao je Peter Monteleone, MD, FSCAI, vodeći istraživač studije. „Upotreba analitike podataka u stvarnom svetu poput onih koje se koriste u REAL.PE ima potencijal da revolucioniše način na koji proučavamo efikasnost i bezbednost uređaja i može da transformiše našu praksu i zaštiti naše pacijente.“