Ledeni bregovi su okružili tim istraživača u januaru dok su krstarili ka Antarktiku. Tim je godinama proučavao napredan podvodni ekosistem u blizini kontinenta, ali zahvaljujući novom modeliranju i moćnim instrumentima mogli su da se kreću kroz raspadnuti pejzaž leda do svog odredišta.
„Videli smo mnogo santi leda i bile su impresivne – veličine zgrada“, rekla je Patriša Jager, profesorka na Odseku za morske nauke na Univerzitetu Džordžija, za CNN. „Neke su visoke kao Kip slobode, do 300 stopa iznad vodene linije.
Glečer Thvaites na Antarktiku, veličine otprilike Floride, topi se velikom brzinom. U stvari, većina leda na zapadnom Antarktiku se topi. Ali glečer Thvaites – takođe poznat kao glečer Sudnjeg dana – jedan je od najnestabilnijih na Antarktiku. Ovo je veoma zabrinjavajuće zbog porasta nivoa mora koje može izazvati.
Ali to je više od toga.
„Ono što smo shvatili kao biolozi, hemičari i naučnici ekosistema jeste da je i naš ekosistem bio pogođen“, rekao je Iager.
Naučnici veruju da je ovaj ekosistem ključan za istraživanje klime, a godine izuzetnog zagrevanja omogućile su im da ga konačno vide svojim očima. Sve u ovom ekosistemu – od malog fitoplanktona do većih foka i pingvina – je pod uticajem.
Iager i njeni kolege istraživači žele da znaju šta će se desiti sa okolnom slanom vodom u okeanu ako se glečeri otope, posebno šta se dešava sa ekosistemima koji žive u njoj – ili ispod nje.