Nova studija koju je naručila Unija vatrogasnih brigada (FBU) i koju je nezavisno sproveo Univerzitet u Centralnom Lankaširu (UCLan), otkrila je da je stopa smrtnosti vatrogasaca od svih vrsta raka 1,6 puta veća od opšte populacije. Ista studija je takođe otkrila da vatrogasci umiru od srčanog udara pet puta brže od opšte javnosti i skoro tri puta od moždanog udara.
Studija, koju je vodila profesorka UCLan-a Anna Stec, sprovedena je dobijanjem podataka o smrtnosti iz Nacionalnog rekorda Škotske, iako su rezultati relevantni za Ujedinjeno Kraljevstvo u celini zbog istih uslova sa kojima se suočavaju vatrogasci u Škotskoj i ostatku Ujedinjenog Kraljevstva, sa operativnim procedurama doslednim u celoj zemlji.
Istraživanje takođe pokazuje da su stope smrtnosti od određenih vrsta raka značajno veće kod vatrogasaca, uključujući:
U slučajevima gde se rak nepoznatog porekla proširio, stopa je bila 6,37 puta veća od opšte populacije.
Prekomerna smrtnost od raka uočena kod škotskih vatrogasaca za nekoliko vrsta raka verovatno je povezana sa različitim vrstama izloženosti i/ili toksinima iz vatre. Na primer, karcinom jednjaka i organa za varenje ukazuje na potencijalno značajan doprinos gutanja, koji se može desiti kada vatrogasci progutaju sluz u kojoj je zarobljen otpad od požara, ili ako su jeli hranu kontaminiranim rukama. U međuvremenu, stope smrtnosti od raka leukemije su povezane sa izlaganjem drugim hemikalijama kao što je benzen u kontaktu sa kožom ili udisanjem.
Studija zaključuje da praćenje zdravlja vatrogasaca; smanjenje njihove izloženosti zagađivačima na radnom mestu; a hitno je potrebna finansijska i medicinska podrška onima koji su već pogođeni.
Rikardo la Tore, nacionalni službenik sindikata vatrogasnih brigada, rekao je: „Već smo znali da zagađivači od požara vrlo verovatno izazivaju rak i druge bolesti kod vatrogasaca. Sada imamo dokaze koji učvršćuju to uverenje i takođe pokazuju da zagađivači mogu da utiču na njihovo mentalno zdravlje. Nijedan vatrogasac ne bi trebalo da pati nepotrebno, a vatrogasne službe mogu učiniti mnogo više da smanje izloženost zagađivačima vatre.
„Zahtevamo da vidimo više akcija na prevenciji, praćenju zdravlja, i objektima i ugovorima za odgovarajuće čišćenje LZO i radne odeće. Ministri i šefovi vatrogasaca više ne mogu zabijati glavu u pesak po ovom pitanju života i smrti. Od apsolutne je hitnosti da se oni deluju i ovo istraživanje samo potkrepljuje tu poentu.
„Ovo su nezavisni, statistički značajni, recenzirani nalazi koji su specifični za Ujedinjeno Kraljevstvo. Ponosan sam što je Sindikat vatrogasnih brigada naručio ovaj projekat kako bi se na odgovarajući način pozabavilo tako važnim pitanjem. Dokazi su sada neosporni i danima smo čuli da smo zaostaju za drugim državama po ovom pitanju sigurno mora prestati. Moramo odmah da delujemo kako bi vatrogastvo postalo bezbednija profesija. Ovo je profesionalna opasnost i niko ne treba da se razboli, ili još gore, samo zbog odlaska na posao. Važno je da naučimo i učinimo poboljšanja sećanja na svakog vatrogasca kojeg smo ikada izgubili od ovih strašnih bolesti.“
Profesorka Ana Stec, profesor hemije i toksičnosti požara na UCLan-u, rekla je: „Ovo je prva studija te vrste u Velikoj Britaniji i istraživanje otkriva širok spektar profesionalnih opasnosti sa kojima se vatrogasci suočavaju.“
„Važno je da vatrogasci mogu da nastave da rade svoj posao što bezbednije, a istraživanje pokazuje da će mere kao što su praćenje zdravlja i smanjenje izloženosti zagađivačima na radnom mestu igrati važnu ulogu u zaštiti vatrogasaca.“