Varijante MRTFB gena povezane sa novim neurorazvojnim poremećajem

Varijante MRTFB gena povezane sa novim neurorazvojnim poremećajem

Istraživači sa Medicinskog fakulteta Bejlor povezali su specifične varijante ili mutacije gena transkripcionog faktora B (MRTFB) povezanog sa miokardinom sa novim neurorazvojnim poremećajem.

Tim izveštava u časopisu Genetics in Medicine da su uspeli da pronađu varijante ovog gena kod pacijenata čiji poremećaji neurološkog razvoja prethodno nisu bili dijagnostikovani. Istraživanje je takođe otkrilo da mutacije remete način na koji MRTFB protein kontroliše druge gene u ćeliji i da to kaskada utiče na stotine drugih gena.

„Identifikovali smo dva pacijenta sa ovim novim neurorazvojnim poremećajem preko Mreže nedijagnostikovanih bolesti (UDN). Pacijenti imaju intelektualne nedostatke, teškoće u govoru, probleme sa kontrolom impulsa, smetnje pokreta i izmenjene crte lica“, rekao je prvi autor dr Džonatan Endruz, postdoktorski saradnik. molekularne i ljudske genetike u laboratoriji dr Majkla Vanglera.

„Oba pacijenta imaju mutacije u MRTFB genu, koje do sada nisu bile povezane sa genetskim stanjem. Odlučili smo da istražimo kako ove mutacije utiču na funkciju MRTFB proteina kako bismo pokušali da razumemo kako promene u genu pacijenta mogu dovesti do njihovo zdravstveno stanje“.

MRTFB protein je važan regulator transkripcije, što znači da normalno promoviše aktivnost približno 300 drugih gena, uključujući gene uključene u stvaranje strukture ćelije i komunikaciju između moždanih ćelija. Smatra se da je MRTFB posebno važan tokom ranog razvoja u oblikovanju srca, pluća, jetre i mozga.

Da bi razumeli efekat mutacija pronađenih kod pacijenata na aktivnost proteina, Andrevs i njegove kolege su uzeli dva različita pristupa. Istraživači su prvo istražili efekat MRTFB varijanti pacijenata u laboratorijskoj voćnoj mušici, dobro poznatom životinjskom modelu za proučavanje načina na koji geni funkcionišu.

„Izražavanje varijanti MRTFB gena pacijenata u krilima voćnih mušica dovelo je do dramatičnih promena u obliku krila, u poređenju sa ekspresijom normalnih MRTFB gena“, rekao je Endruz. „Ovo otkriće sugeriše da su mutacije na neki način promenile aktivnost proteina u ćelijama, što je dovelo do izmenjenog razvoja krila. Zatim smo bliže pogledali mutantne MRTFB proteine na molekularnom nivou.“

Andrevs i njegove kolege su znali da se protein aktin vezuje za MRTFB i reguliše njegovu aktivnost ograničavajući sposobnost MRTFB da uđe u jezgro ćelije i promoviše funkciju blizu 300 drugih gena.

„Otkrili smo da se mutantni MRTFB proteini više ne vezuju za aktin i stoga su slobodni da uđu u jezgro gde povećavaju ekspresiju mnogih drugih gena“, rekao je Endruz.

„Dok je potrebno dodatno istraživanje da se pokaže da MRTFB varijante pacijenata utiču na neurološki razvoj, verovatno je da nedostatak regulacije prisutan u ovim varijantama može biti dovoljan da promeni normalne obrasce rasta i razvoja neurona“, rekao je Vangler, vanredni profesor molekularnu i humanu genetiku i uvoznik invare na Institutu za neurološka istraživanja Jan i Dan Dankan. On je i odgovarajući autor dela. „Nalazi su važni jer otvaraju nove puteve za istraživanje mehanizama koji dovode do ovog poremećaja, nudeći ideje za budući tretman bolesti.“