Vampirski slepi miševi i njihov nevjerojatan metabolizam krvi

Vampirski slepi miševi i njihov nevjerojatan metabolizam krvi

Novo istraživanje proučava kako vampirski slepi miševi (Desmodus rotundus) efikasno koriste krv, svoj primarni izvor hrane, za proizvodnju energije. Iako je poznato da većina kičmenjaka za energiju koristi ugljene hidrate i lipide, vampirski slepi miševi koriste aminokiseline iz krvi koju piju, što ih čini izuzetnim među sisarima.

Vampirski slepi miševi su jedinstveni po tome što se odlikuju izuzetnom sposobnošću da trče po zemlji, što je razlika u odnosu na mnoge druge vrste slepih miševa. Tim naučnika je odlučio da istraži kako ovi miševi koriste aminokiseline, posebno one koje dolaze iz krvi koju konzumiraju, kao gorivo za pokretanje svojih mišića. Da bi to testirali, stavili su slepe miševe na trake za trčanje i pratili njihov metabolizam dok su vežbali različitim intenzitetom.

Naučnici su hranili 24 divlja slepa miša sa krvlju obogaćenom različitim aminokiselinama, uključujući leucin, koji je esencijalna aminokiselina, i glicin, koji nije esencijalan. Zatim su pratili njihov metabolizam uz pomoć izotopa koji su im omogućili da vide kako se te aminokiseline razlažu u njihovim telima.

Rezultati su pokazali da vampirski slepi miševi odmah koriste aminokiseline iz svojih obroka, gotovo odmah nakon konzumiranja krvi. Ovo ukazuje na to da oni imaju izuzetno efikasan način korišćenja proteina za energiju, u poređenju sa drugim organizmima, kao što su komarci, koji sporije metabolizuju aminokiseline iz krvi.

Iako slepi miševi nisu pravili razliku između esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina, svi su efikasno koristili dostupne resurse za proizvodnju energije. Ovo istraživanje sugeriše da su vampirski slepi miševi evoluirali kako bi maksimalno iskoristili krv bogatu proteinima, što je specifična adaptacija koja im omogućava da se brzo kreću i koriste energiju koju unose.

Ovo istraživanje pokazuje fascinantnu adaptaciju vampirskih slepih miševa koja im omogućava da efikasno koriste krv kao gorivo za svoje fizičke aktivnosti, što je primer konvergentne evolucije između beskičmenjaka i kičmenjaka koji se hrane krvlju.